کدخبر: ۱۳۴۴۹۲ لینک کوتاه

اگر گوشی تلفن همراه شما هم کند شده، بخوانید

چگونه موبایل‌مان را مثل روز اول کنیم؟

بسیاری از ما، با گذشت چند ماه از خرید گوشی همراه جدید، متوجه افت فاحش سرعت و هنگ کردن‌های مکرر آن می‌شویم. اما راهکارهایی وجود دارند که به راحتی می‌توان با کمک آنها، سرعت عملکرد گوشی را به همان روزهای اول خود بازگرداند.

محسن عارفی: شاید برای شما هم این تجربه پیش آمده که وقتی به تازگی گوشی همراه جدیدی خریداری می‌کنید، تا چند ماه نخست، سرعت کارکردن آن بالاست اما بعد از گذشت چندین ماه، کم‌کم سرعت آن افت کرده و دائم دچار لگ شده یا هنگ می‌کند. این اتفاق برای هر نوع گوشی و با هر سیستم‌ عاملی اعم از iOS یا Android رخ می‌دهد، حالا درصد کندی آنها ممکن است متفاوت باشد. در این گزارش  اقتصادنیوز، به نقل از پایگاه اینترنتی چیت‌شیت، به روش‌هایی اشاره می‌کنیم که با کمک آن می‌توانید سرعت روزهای اول را به گوشی خود بازگردانید.

به‌روزرسانی نرم‌افزاری
آخرین نسخه به‌روزرسانی نرم‌افزار تلفن‌های همراه چه در سیستم عامل اندروید یا iOS یا ویندوز، شامل آپدیت‌هایی است که باگ‌ها و نقص‌های نرم‌افزاری را رفع کرده و باعث می‌شوند سرعت گوشی همراه شما افزایش یابد. در گوشی‌های اندروید این گزینه از بخش: Setting > About Device > Software Update و در گوشی‌های تحت پلتفرم iOS در قسمت Setting > General > Software Update در دسترس است. در گوشی‌های ویندوزی نیز این گزینه را در قسمت Settings > Phone Update قابل مشاهده است. علاوه‌بر بروزرسانی سیستم‌عامل گوشی، سعی کنید آخرین به‌روزرسانی نرم‌افزارهای گوشی خود را نیز نصب کنید.

حذف نرم‌افزارهای غیرضروری
تقریبا همه ما در گوشی خود تعداد زیادی نرم‌افزار نصب می‌کنیم که شاید بیش از نیمی از آنها را سالی یک‌بار هم استفاده نکنیم. مثلا نرم‌افزاری که مربوط به ایرلاینی که شاید هر دو سال یک‌بار هم از آن استفاده نکنیم، تنها فضای گوشی را اشغال می‌کند. اگر خوب فکر کنید، می‌بینید که بیشتر فضای گوشی شما را بازی‌های غیر جذاب و نرم‌افزارهای غیرکاربردی اشغال کرده‌اند. پس بهتر است نظرتان را راجع به این نرم‌افزارهای اضافی تغییر دهید و آنهایی را که فکر می‌کنید استفاده‌ای ندارند، پاک کنید. چراکه این نرم‌افزارهای اضافی نه‌تنها بخش زیادی از فضای داخلی گوشی را اشغال می‌کنند، بلکه به صورت مخفیانه‌ای، در پس زمینه فعال بوده و بخش زیادی از فضای رم و سایر سخت‌افزارهای گوشی را درگیر می‌کنند و سرعت گوشی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. همچنین، نرم‌افزارهای پیش‌فرضی را که در گوشی‌های خود قادر به حذف آن نیستید، با مراجعه به بخش مدیریت وظیفه، غیرفعال کنید.

کاهش نرم‌افزارهای فعال در پس‌زمینه
در سیستم‌عامل‌های مختلف، می‌تواند با چند مرحله تصمیم بگیرید که کدام نرم‌افزارها در پس زمینه فعال باشند. در گوشی‌های اندروید، تعداد دفعات کنترل ایمیل و آپدیت‌های اعلان نرم‌افزارهای شبکه های اجتماعی را کاهش دهید. همچنین در گوشی‌های مبتنی بر iOS، در قسمت Background App Refresh، گزینه مربوط به نرم‌افزارهای غیرضروری را خاموش کنید. همچنین، در مواقع غیرضروری، اتصال‌هایی نظیر بلوتوث و شبکه wifi را خاموش کنید.

پاکسازی صفحه اصلی
به گزارش اقتصادنیوز، گزینه‌های متنوع شخصی‌سازی صفحه اصلی (Home Screen) در گوشی‌های اندرویدی این امکان را می‌دهد تا به‌راحتی هر گزینه‌ای را که نمی‌خواهید از روی صفحه اصلی حذف کنید. شلوغی بیش از حد صفحه اصلی گوشی، باعث کندی عملکرد آن می‌شود. پس سعی کنید آیکون‌های غیرضروری را حذف کنید و تنها آیکون نرم‌افزارهایی را روی صفحه اصلی قرار دهید که همیشه از آنها استفاده می‌کنید.

کاهش افکت‌ها و انیمیشن‌ها
اگر گوشی شما در هنگام رفتن از صفحه‌ای به صفحه دیگر یا نرم‌افزاری به نرم‌افزار دیگر لگ می‌زند، بهتر است برخی افکت‌ها و انیمیشن‌ها را غیرفعال کنید. این گزینه در گوشی‌های اندرویدی در قسمت Developer در دسترس است. همچنین اگر از کاغذ دیواری‌های پویا و متحرک (live wallpapers) استفاده می‌کنید، آنها را با تصاویر ثابت جایگزین کنید. در گوشی‌های iOS، به‌جای تصاویر پویا، از تصاویر ثابت استفاده کنید و در قسمت Accessibility گزینه‌های مربوط به parallax و app zooms را غیرفعال کنید.

پاکسازی فضای حافظه داخلی
اگر با وجود حذف برخی نرم‌افزارها، بازهم با محدودیت حافظه داخلی مواجه هستید، فایل‌های دانلود شده‌ای را که فضای زیادی را هم می‌گیرند را حذف کنید یا عکس‌ها و ویدیو‌هایی را که مدت‌هاست در داخل گالری گوشی خاک می‌خورند، به کامپیوتر خود منتقل کنید. همچنین، پیامک‌های قدیمی خود را پاک کنید و در گوشی‌های اندرویدی به طور مدام حافظه Cache نرم‌افزارها را خالی کنید. در گوشی‌های تحت سیستم عامل iOS نیز می‌توانید با پاکسازی تاریخچه مرورگر سافاری، فضای اشغال‌شده را خالی کنید.

بازگردانی به تنظیمات اصلی کارخانه
وقتی هیچ کدام از این روش‌ها جوابگو نباشند، آخرین گزینه، بازگردانی تنظیمات اصلی گوشی به حالت پیش‌فرض است که در این حالت دو گزینه در دسترس قرار دارد. در حالت اول، تنها تنظیمات به حالت قبلی باز می‌گردد و اطلاعات شما محفوظ می‌ماند اما در حالت دوم می‌توان همه اطلاعات و نرم‌افزارهای نصب شده را پاک کرد و گوشی به حالت روز اول خود باز می‌گردد. با این کار، اکثر ایرادهای نرم‌افزاری نظیر کندی و هنگ کردن رفع می‌شود اما پیش از آنکه دست به این اقدام بزنید، پشتیبان‌گیری از اطلاعات موجود را فراموش نکنید.