کدخبر: ۱۳۵۵۸۴ لینک کوتاه

بازارهای جهانی به روایت نمودار

کاهش فشار بر بازارهای سهام/ افت دوباره ین ژاپن

بدترین شروع بازارهای جهانی سهام در سال ۲۰۱۶ وارد هفته سوم شد. شاص جهانی تمام کشورهای MSCI در یازدهمین جلسه معاملاتی خود ۹ درصد افت داشت و به پایین‌ترین سطح خود از آگوست ۲۰۱۳ رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، بازارهای سهام آسیایی با ادامه روند نزولی قیمت نفت، به پایین‌ترین سطح خود از سپتامبر 2012 رسید. امروز یک جلسه پرنوسان دیگر در چین بود و شاخص کمپوزیت شانگهای 0.44 درصد بالاتر از مقدار خود در روز جمعه به کار خود پایان داد. شاخص استاکس اروپا بعد از رشد 1.2 درصدی در شروع کار با افت مواجه شد و این در حالی بود که بازارهای آمریکا به دلیل تعطیلی عمومی امروز بسته بود.

شاخص نیکی ژاپن، در حال حاضر 19 درصد زیر بیشترین رکورد خود در ژوئن 2015 قرار دارد. در اوایل جلسه روز دوشنبه، این شاخص برای مدت کوتاهی وارد فاز نزولی شد و سقوط 2.8 درصدی را تجربه کرد. با ثبت افت 11 درصدی از ابتدای سال و رسیدن به پایین‌ترین سطح خود از سپتامبر 2015، این بدترین شروع بازارهای سهام ژاپن بوده است. شاخص تاپیکس نیز افتی 10 درصدی را تجربه کرده است که در حدود دو سوم اندازه سال 1966 خود بوده است.
قیمت هر بشکه نفت برنت در بازارهای جهانی پس از لغو تحریم‌ها علیه ایران با سقوط 4.4 درصدی به 27 دلار و 67 سنت رسید. با افزایش میزان صادرات ایران، عرضه مازاد نفتی شدت خواهد گرفت. بر اساس اظهارات مقامات ایرانی، این کشور قادر خواهد بود در یک ماه نخست بعد از لغو تحریم‌ها تولید نفت خود را 100 هزار بشکه در روز افزایش دهد و این رقم افزایش را طی 6 ماه به 400 هزار بشکه در روز برساند.
پس از تلاش‌های چین به منظور پایداری نرخ یوان، پرطرفدارترین واحدپولی دنیا در سال 2016 کمی از درخواست خود را از دست داده است. بانک مرکزی چین نرخ معیار یوان را به بیشترین سطح خود در ماه اخیر تقویت کرده است. لی که‌کیانگ، نخست وزیر چین روز جمعه نرخ مبادله پایدار را خواستار شد و اعلام کرد دولت قصد تحریک صادرات از طریق کاهش ارزش ارز رقابتی را ندارد. از سوی دیگر ین که پس از چهار سال افت ارزش در برابر دلار، در سال 2016 در برابر دلار 2.5 درصد تقویت شده بود امروز با کاهش ارزش مواجه شد.