کدخبر: ۱۳۸۷۶۶ لینک کوتاه

بازار نفت در حال خروج از کف‌نشینی/ نفت برنت ۳۵ دلار

پس از رشد ۱۵ درصدی هفته گذشته، قیمت نفت در معاملات آتی روز دوشنبه نیز افزایش یافت تا نشان دهد که طلای سیاه احتمالا از کف‌نشینی خارج شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، هر بشکه نفت برنت با رشدی نزدیک به 26 سنت نسبت به آخرین جایگاه خود در جلسه گذشته، 35 دلار و 36 معامله شد. قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت اما با اندکی تغییر به 32 دلار و 75 سنت رسید. این در حالی است که در هفته گذشته، نفت آمریکا 15 درصد افزایش قیمت داشت.

تحلیلگران اعلام کردند پس از 20 ماه سقوط قیمتی، اولین نشانه‌ها از چشم‌انداز قوی‌تر در حال مشاهده‌ شدن است. ریچارد گوری، رئیس JBC  آسیا اعلام کرد: «به نظر می‌رسد بازار نفت آمریکا بدترین نقطه خود را گذرانده باشد و با آغاز روند رو به رشدT فشار از روی موجودی ذخایر آمریکا برداشته شود. آخرین آمار اداراه اطلاعات انرژی آمریکا در مورد تولید این کشور نشان از پشتیبانی قیمت دارد همان طور که نشان می‌دهد قیمت‌های پایین در نهایت آثار خود را به جا گذاشته‌اند.»
آمار روز جمعه نشان داد که تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا تعداد دکل‌های فعال خود را برای دهمین هفته متوالی کاهش دادند تا تعداد این دکل‌ها به پایین‌ترین سطح خود از دسامبر 2009 برسد. این در حالی است که تحلیلگران انتظار دارند که میزان تولید آمریکا در سال جاری 600 هزار بشکه در روز کاهش پیدا کند.

مورگان استنلی اعلام کرد: «توافق بالقوه برای ثابت نگهداشتن تولید در سطوح ماه ژانویه از سوی عربستان و روسیه  نیز عاملی برای رشد قیمتی بوده است. روسیه اعلام کرده که بحث در مورد ثابت‌ نگهداشتن تولید تا اول ماه مارس به پایان خواهد رسید. هرگونه خبر از پیشرفت توافق می‌تواند باعث رشد قیمت نفت شود.»
 
تعداد موقعیت‌های باز در قراردادهای نفت WTI که انتظار کاهش قیمت نفت را داشتند از اواسط فوریه تاکنون 17 درصد کاهش داشته و به پایین‌ترین سطح خود در سال 2016 رسید. در همین زمان، پس از مذاکرات برای ثابت نگهداشتن میزان تولید در مقیاس جهانی و نشانه‌هایی در مورد کاهش تولید شیل و رشد تقاضای بنزین،‌ دلالان مالی قراردادهای صعودی خود را روی نفت افزایش دادند.
 
مدیران پولی نیز موقعیت‌های ترکیبی بلندمدت خود را در معاملات آتی نفت خام افزایش دادند. بانک ING اعلام کرد که شاخص‌های تکنیکال بازار می‌تواند یک هشدار برای تغییر روند پیش‌رو باشد. با وجود این، گوری اعلام کرد خطر نزولی زیادی همچنان وجود دارد که ناشی از برآمدگی عظیم در تولید و عرضه نفت ذخیره شده خواهد بود که در آمریکا در بالاترین سطح خود قرار دارد.