کدخبر: ۱۱۱۱۳۳ لینک کوتاه

معاون پیشین ارزی بانک‌مرکزی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز:

بگیر و ببند در بازار ارز جواب نمی‌دهد

معاون پیشین ارزی بانک‌مرکزی با اشاره به اینکه نرخ ارز دولت باید به نرخ ارز آزاد نزدیک شود گفت: سامانه اعلام نرخ ارز توانایی آن را دارد تا فعالیت افراد بدون مجوز را کنترل و آمار و اطلاعات دقیق را در کنار اعلام نرخ صحیح برای روز آینده فراهم کند.

کمال سید‌علی در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز اظهار کرد: نرخ ارز مبادلاتی نباید با ارز آزاد فاصله‌ای چندانی  داشته باشد، از این رو دولت باید نرخ رسمی را به سمت نرخ بازار آزاد سوق دهد تا شکاف قیمتی موجود برداشته شود.

معاون پیشین ارزی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه یکسال سازی نرخ ارز در شرایط فعلی کار دشواری است، ادامه داد: یکسان سازی نرخ ارز کاهش رانت و ایجاد تعادل در بازار را در بردارد. بنابراین اگر سیستم بانکی معاملات خود را بر مبنای یکسان سازی نرخ ارز انجام دهد، 80 درصد معاملات بازار به سیستم بانکی ورود خواهد کرد و با گسترش حجم معاملات سیستم بانکی می‌تواند مدیریت بازار را به دست گیرد.

سید‌علی در رابطه با سامانه اعلام نرخ ارز گفت: سامانه ارزی تصمیم و کار درستی است که اطلاعات و آمار صحیح را جمع‌آوری خواهد کرد و در کنار آن از فعالیت دلالی  و واسطه‌گر‌ی در این بازار کاسته می‌شود. 

او با تاکید بر اینکه سامانه اعلام نرخ ارز اطلاعات عرضه و تقاضا را جمع‌آوری خواهد کرد و باید این موضوع با جدیت پیگیری شود، ‌تاکید کرد: بازار ارز باید غیرمستقیم مدیریت شود و از بگیر و ببند پرهیز کرد، چرا که این بازار نیاز به راهکار‌های اقتصادی دارد.

مدیرعامل بانک ایران زمین یادآور شد: باید معاملات صرافان در سامانه مربوطه به ثبت رسد تا نرخ برای روز آینده به درستی و توسط افراد اهل بازار اعلام شود، در گذشته هر سایتی برای خود در اول روز نرخ اعلام می‌کرد که آمار و اطلاعات نشان از ناهمخوانی نرخ اعلامی و حجم معاملات داشت.

او در پاسخ به این سوال که آیا شرایط برای یکسان سازی و اجرای سامانه اعلام نرخ ارز فراهم است؟ بیان کرد: هماهنگی‌ها و همدلی‌ها وجود داشته باشد، در هر شرایطی می‌توان برای یکسان‌سازی نرخ ارز اقدام کرد. نباید برای عادی‌تر شدن شرایط چون به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای صبر کرد تا بعد از آن یکسان‌سازی را انجام داد. 

این کارشناس پولی و بانکی با اشاره به این که به مذاکرات هسته‌ای امید بسیاری است اما نباید اقتصاد کشور را معطل نگه داشت.افزود: در حال حاضر مشکلات اقتصادی کشور  عمیق شده است و نمی‌توان دست روی دست گذاشت.