کدخبر: ۱۱۵۵۸۲ لینک کوتاه

نگاهی به روند معاملات هفته گذشته معاملات آتی سکه

سنای آمریکا چگونه به بازار سکه خط داد؟

بازار معاملات آتی سکه طی هفته گذشته در بورس کالای ایران با نوسان قیمت ها روبه رو بود، بطوریکه روند عمومی قیمت ها در روزهای ابتدایی هفته نزولی بود اما از صبح چهارشنبه با انتشار اخباری مبنی بر نتیجه مذاکرات سنای آمریکا که سه شنبه شب به وقت ایران برگزار شده بود، روند معاملات و قیمت ها تغییر کرد و تابلوی معاملات سبزپوش شد.

 از مهم‌ترین رویدادهایی که طی هفته گذشته بر بازار سکه نقدی و آتی تاثیرگذار بودند، می‌توان به انتشار اخبار مربوط به تزریق ارز توسط بانک مرکزی در بازار آزاد از روز یکشنبه ، انتخابات میان دوره‌ای سنای آمریکا در روز سه شنبه و افت و خیز پی در پی نرخ ارز به دلیل نگرانی‌های بین‌المللی نسبت به اوضاع بحرانی یونان و احتمال خروج این کشور از منطقه یورو اشاره کرد.

یکی از کارشناسان بازار آتی سکه در مورد تاثیر اخبار سیاسی بر روند معاملات بازار آتی و نقدی سکه گفت: معاملات آتی سکه در هفته گذشته به خبرهای سیاسی واکنش زیادی نشان داد به طوری که معاملات آتی از شنبه با کاهش نرخ در بورس کالای ایران آغاز شد و تا روز دوشنبه با همین روند به مبادلات ادامه داد.

ادامه داد: در روز سه شنبه نیز انتظار برای شنیدن اخبار مثبت سیاسی قیمت‌ها را با افت و خیز کمتر از یک درصد رو به رو کرد، تا اینکه با تغییر جهت اخبار سیاسی و اعلام نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای سنای آمریکا، روند معاملات در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه مثبت شد.

سلیمانی خاطرنشان کرد: نتایج انتخابات روز سه شنبه آمریکا تاثیر ملموسی بر سیاست خارجی آمریکا و احتمالا ادامه روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ خواهد گذاشت. البته مسوولان کشورمان اعلام کرده اند که طرح جدید کمیته روابط خارجی سنای آمریکا برای نظارت بر توافق نهایی هسته‌ای تاثیری بر روند مذاکرات و رسیدن به توافق جامع نخواهد داشت اما همین اخبار کافی بود تا در دو روز پایانی هفته گذشته قیمت های در معاملات آتی سکه مسیر صعودی را در پیش بگیرند.

سلیمانی افزود: بهبود روند معاملات از صبح روز چهارشنبه موجب رشد قیمت‌ها در سررسیدهای مختلف با افزایش نرخ مواجه شود، به طوری تا پایان معاملات روز چهارشنبه، قیمت سکه در سررسید اردیبهشت ماه ۰/۴ درصد، تیر ۰/۱۲درصد، شهریور ۰/۱۱ درصد و آبان ۰/۳ درصد با افزایش قیمت روبه رو شدند. همچنین در روز پنج شنبه نیز در سررسید اردیبهشت ماه ۰/۵۱ درصد، تیر ۰/۵۹ درصد، شهریور ۰/۳۶ درصد و آبان ۰/۴۹ درصد رشد نرخ را تجربه کرد.

منبع: پایگاه خبری بورس کالا