کدخبر: ۱۳۲۲۲۲ لینک کوتاه

گفت‌وگوی اقتصادنیوز با دو کارشناسی ارزی:

پیش‌بینی رفتار ارزی دولت در روزهای آینده/چگونه ارز تک نرخی خواهد شد؟

با وجود آنکه برخی از کارشناسان معتقدند از اوایل دهه ۸۰ فرصت‌های اعلام تک نرخی در کشور سوخته است، اما یک کارشناس بازار طلا و ارز بر این باور است که دولت به سمت واقعی کردن قیمت‌ها حرکت می‌کند و راه‌اندازی بورس ارز در راستای تک نرخی کردن ارز است.

امیر حسین لواسانی: در اقتصاد کشور هر چند وقت یکبار یک موضوعی در صدر اخبار قرار گرفته و مردان دولت اهمیت بسیاری به آن می‌دهند که رفته رفته این روال عاملی می‌شود تا یک موضوع اقتصادی که شاید آنچنان مردم از تاثیرات اجرا یا عدم اجرای آن اطلاعی ندارند به یک مطالبه عمومی بدل شود، چنین رفتاری را می‌توان در بهار سال جاری و در زمان صحبت در رابطه با کاهش نرخ سود سپرده بانکی مشاهده کرد.

در چند وقت گذشته با به دست آمدن توافق جامع هسته‌ای ایران و 1+5 مباحث اقتصادی به خصوص قیمت دلار و یکسان ساری ارز رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت و رئیس کل بانک مرکزی نیز برای دستیابی به ارز تک نرخی زمان مشخصی را اعلام کرد، با چنین صحبت‌هایی فضای رسانه‌ای کشور به سمت آن رفت تا پیگیر ارز تک نرخی باشند.

حال با گذشت چند ماهه از دستیابی به توافق هسته‌ای، عبور دلار مبادلاتی از سقف روانی سه هزار تومان، فاصله گرفتن ارزش دلار مبادلاتی و آزاد و افزایش یکباره نرخ دلار در بازار آزاد جای سوال دارد که آیا فرصت تک نرخی کردن ارز از دست رفته است و آیا در مجموع تک نرخی کردن دلار به معنی نگهداشتن آن در یک ارزش خاص و حرکت به سمت تک نرخی کردن ارز شیوه مناسبی است؟

در پاسخ به سوال اول مبنی بر آنکه آیا فرصت تک نرخی کردن از دست رفته است، با توجه به آنکه در اوایل دهه 80 اقتصاد شاهد تک نرخی شدن ارز بوده است و تا به امروز این روال ادامه نیافت می‌توان گفت که بارها فرصت تک نرخی کردن ارز در اقتصاد کشور از دهه 80 ایجاد شد اما بنابر دلایل مختلف این مهم از دست رفت.

در این رابطه بها‌ءالدین حسینی‌هاشمی معتقد است دولت‌ها تنها به دنبال یک رویداد خوشبینانه همراه با معجزه هستند.

این کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز، خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرایط برای تک نرخی کردن آماده نیست و دولت‌ها به دنبال آن هستند تا نرخ ارز آزاد و نرخ ارز دولتی به خودی خود یکسان شود تا در نهایت اعلام تک نرخی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه یکسان‌سازی رانت و تقاضای اضافی را در بازار ارز از بین خواهد برد، تاکید کرد: اقتصاد کشور تورم شدیدی دارد که هیچ‌گاه نمی‌توان به صورت طبیعی شاهد یکسان سازی نرخ ارز بود و دولت باید با مدیریت صحیح به سمت یکسان سازی نرخ ارز شناور حرکت کند.

همچنین در این رابطه یک کارشناس بازار طلا و ارز با اشاره به اینکه عدم کسری بودجه دولت در تک‌نرخی کردن ارز، تاثیرگذار است، بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود نظر دولت نسبت به تک‌نرخی کردن ارز با توجه به نرخ تورم، نرخ شناور مدریت شده خواهد بود.

علی خسروشاهی در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز، اظهار کرد: تک نرخی کردن ارز قطعا به جلوگیری از رانت و نوسانات کمک شایانی خواهد کرد و در چند سال گذشته یکی از ریشه‌های فسادهای مالی چند نرخی بودن ارز بوده است.

وی با تاکید بر اینکه نظر دولت بر تک نرخی مدیریت شده شناور است، ادامه داد: دولت با توجه به نرخ تورم و شرایط اقتصادی کشور نرخ تک نرخی را شناور اعلام خواهد کرد و راه‌اندازی بورس ارز در این راستا است.

او تاکید کرد: اجرا و به ثمر نشستن تمام موارد در رابطه با نرخ ارز همچون تک نرخی کردن و بورس ارز در گرو عدم کسری بودجه دولت است.

این کارشناس بازار طلا و ارز متذکر شد: سیاست دولت یازدهم همواره بر آن بوده تا قیمت‌ها با شیب ملایم به سمت واقعی شدن حرکت کنند که موئلفه‌های تاثیرگذاری همچون قیمت نفت و مباحث تحریم در این مسیر بسیار نقش تعیین‌کننده‌ای دارند.