کدخبر: ۱۳۳۸۳۲ لینک کوتاه

شاخص ارزی به قله ۹۴ صعود کرد

رکوردزنی بازارها در آغاز زمستان

در آخرین روز هفته گذشته، دلار و سکه تمام دو رکورد تازه را ثبت کردند تا روند هفتگی آنان نیز شاهد رشد باشد. روز پنج‌شنبه، شاخص بازار ارز با ۸ تومان افزایش به قیمت ۳ هزار و ۶۶۸ تومان رسید و قله قیمتی سال ۹۴ را فتح کرد. دلار با این رشد، در هفته گذشته رشد پنج دهم درصدی را به ثبت رساند. 

به گفته فعالان بازار، ادامه افزایش قیمت نرخ حواله درهم و افزایش تقاضای معامله‌گران غیررسمی دو عامل افزایش نرخ دلار در روز پنج‌شنبه بود. همسو با رشد نرخ دلار در بازار آزاد، در مرکز مبادلات ارزی نیز نرخ رسمی دلار افزایش یافت و با 4 ریال افزایش به قیمت 3 هزار و 12 تومان رسید. پنج‌شنبه، سکه تمام نیز با 3 هزار تومان افزایش از کانال 920 هزار تومان خارج شد و به قیمت 931 هزار تومان رسید. پس از 12 آبان، سکه هرگز قیمت‌های بالای 930 هزار تومان را تجربه نکرده بود. به این ترتیب، سکه تمام که 2 هفته پیش رشد منفی را تجربه کرده بود، هفته گذشته توانست 2 درصد افزایش قیمتی را تجربه کند.

دی ماه افزایشی
دلار که در 2 روز ابتدایی هفته گذشته کاهش قیمت را ثبت کرده بود، در 4 روز انتهایی هفته، 4 افزایش متوالی را تجربه کرد و نهایتا در گام آخر توانست از قله قیمتی سال جاری عبور کند. شنبه گذشته، دلار معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 640 تومان به پایان برد که 10 تومان کمتر از قیمت بسته شده پنج‌شنبه 2 هفته پیش بود. در ادامه این روند کاهشی، یکشنبه این ارز با 5 تومان افت، قیمت 3 هزار و 635 تومان را ثبت کرد. به گفته فعالان، عرضه ارز از کانال صرافی‌های مجاز وابسته به بازارساز و کاهش حجم معاملات بازیگران غیررسمی از عواملی بودند که به کاهش قیمت کمک کردند.

پس از 2 روز کاهشی، از روز دوشنبه جهت قیمت معکوس شد و دلار راه افزایشی را در پیش گرفت. دوشنبه اسکناس سبز آمریکایی با 10 تومان رشد به قیمت 3 هزار و 645 تومان رسید و سه‌شنبه، در اولین روز دی ماه، قیمت تا 3 هزار و 650 تومان نیز بالا رفت. مهم‌ترین خبر روز سه‌شنبه، اولین روز دی‌ماه، تعیین نرخ ارز در بودجه 94 بود که 2 هزار و 997 تومان در نظر گرفته شد. با این حال، تعیین این نرخ نیز،‌ دلار را نوسانی نکرد و این ارز تنها به لطف تحرکات هیجانی معامله‌گران غیررسمی 5 تومان رشد را تجربه کرد. به‌عبارت دیگر،‌ بازار ساز با پایین اعلام کردن نرخ بودجه نسبت به نرخ مبادله ای توانست بازی دلالان برای نوسان گیری را بر هم بزند، اما این پایان کار نبود و در 2 روز انتهایی هفته این ارز به لطف عوامل دیگری رشد قیمت را تجربه کرد.

شاخص بازار ارز که حدود 25 روز زیر سطح 3 هزار و 650 تومانی معامله شده بود، چهارشنبه، از این سطح مقاومتی عبور کرد و به اوج قیمتی 8 آذر بازگشت. در پنجمین روز هفته، شاخص بازار ارز با 10 تومان رشد به قیمت 3 هزار و 660 تومان رسید، قیمتی که بالاترین قیمت سال 94 بود. به گفته فعالان بازار، «افزایش نرخ حواله درهم»، «انتظار کاهش بیشتر قیمت نفت»، «کاهش عرضه ارز» و «افزایش معاملات بازیگران غیررسمی» از جمله عواملی بودند که قیمت دلار را در این روز تحریک کردند. روز پنج‌شنبه دلار به روند رو به رشد خود ادامه داد و این قله را نیز شکست. این ارز پنج‌شنبه با 8 تومان رشد به قیمت 3 هزار و 668 تومان رسید. پنج‌شنبه شاخص بازار ارز معاملات خود را در محدوده 3 هزار و 670 تومان آغاز کرد و در ادامه روز تا قیمت 3 هزار و 675 تومان نیز بالا رفت. با این حال، در ادامه از اوج قیمتی خود پایین آمد و نهایتا با قیمت 3 هزار 668 تومان به کار خود پایان داد. به گفته فعالان، ادامه رشد قیمت درهم مهم‌ترین عامل رشد دلار در آخرین روز کاری هفته بود، هر چند که تحرکات غیررسمی نیز در این روند بی‌تاثیر نبود. برخی اعتقاد داشتند که شماری از فروشندگان سکه نیز در روز پنج‌شنبه به زمین دلار وارد شدند و ارز خریداری کردند. این تصور از آنجا بیش از پیش تقویت شد که نرخ دلار در سبزه میدان (محل تجمع معامله‌گران سکه) بیش از نرخ این ارز در حوالی پاساژ افشار (محل تجمع دلالان ارزی) بود.

سناریوهای کوتاه‌مدت
رشد قیمتی دلار در 4 روز انتهایی هفته گذشته، انتظارات افزایشی معامله‌گران بازار را تا حدی بالا برده است. در این فضا، برخی با خوش‌بینی به ادامه این رشد امیدوارند و انتظار دارند که دلار در هفته جاری به کانال 3 هزار و 700 تومان نزدیک شود و حتی بتواند آن را بشکند. این معامله‌گران بیشتر به ادامه افزایش قیمت درهم و کاهش قیمت نفت دل بسته‌اند. به گفته فعالان، در آستانه ژانویه تقاضای شرکت‌ها برای تسویه و حساب‌های دلاری بالا می‌رود و این عامل، قیمت را بیش از پیش تحریک خواهد کرد. با این حال، عده دیگری اعتقاد دارند که با نزدیک شدن به کانال 3 هزار و 700 تومان، خریدهای ارزی کاهش خواهد یافت و قیمت در مسیر نزولی قرار خواهد گرفت. در واقع این دسته اعتقاد دارند که دلار به سقف قیمتی خود نزدیک شده و در هفته جاری،‌ احتمال کاهش بیشتر را دارد . انتظارات متناقض در این سطح قیمتی بازار ارز را در یک بزنگاه قرار داده است: بزنگاه کاهش یا افزایش؛ بزنگاه عبور از کانال 3 هزار و 600 تومان یا ماندن در آن!

هفته طلایی سکه
در آخرین هفته آذرماه، سکه یکی از طلایی ترین هفته‌های خود را پشت سرگذاشت که در آن توانست 6 رشد پیاپی را تجربه کند و نهایتا افزایش هفتگی 2 درصدی را به ثبت برساند. شنبه گذشته، سکه معاملات خود را با قیمت 916 هزار تومان آغاز کرد که رشدی 3 هزار تومانی نسبت به قیمت پنج‌شنبه 2 هفته پیش از آن داشت. پس از این، سکه به رشد خود ادامه داد و نهایتا روز دوشنبه توانست وارد کانال 920 هزار تومان شود. رشد سکه در 3 روز ابتدایی هفته بیشتر ناشی از خوش‌بینی به روند اونس جهانی برای افزایش قیمت بود؛ کما اینکه این انتظار نیز تا حدی محقق شد. دوشنبه طلای جهانی به محدوده هزار و 70 دلاری وارد شد. با این حال، رشد سکه در 3 روز انتهایی بیشتر وابسته به دلار بود که سرانجام منجر به عبور این فلز گران بها از کانال 920 هزار تومان شد. پنج‌شنبه سکه با 3 هزار تومان رشد از کانال 920 هزار تومان عبور کرد و به قیمت 931 هزار تومان رسید؛ ‌رقمی که بالاترین قیمت آن از 13 آبان بود.

منبع: دنیای اقتصاد