کدخبر: ۱۰۰۰۸۳ لینک کوتاه

پیش بینی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه برای سال ۲۰۱۴

رشد اقتصاد جهان به ۳.۴ درصد محدود می شود

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) پیش بینی خود از رشد اقتصادی جهان را کاهش داد.

به گزارش «اقتصاد روز» به نقل از «یورونیوز» بر اساس پیش بینی های این سازمان، رشد اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی ۳.۴ درصد خواهد بود. این در حالی است که این رقم در پیش بینی های قبلی ۳.۶ درصد اعلام شده بود.

آنجل گوریا، دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در این باره می گوید: «مشکل این است که ما هنوز با میراث بحران اقتصادی زندگی می کنیم. علیرغم اینکه آمار خوبی را پیش رو داریم اما خطراتی هنوز اقتصاد را تهدید می کنند از جمله روند ضعیف رشد اقتصادی و نرخ بالای بیکاری.»

ایالات متحده آمریکا، چین و روسیه کشورهایی هستند که سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نسبت به پیش بینی های قبلی خود درباره رشد اقتصادی این کشورها تجدیدنظر کرده و میزان رشد آنها در سال ۲۰۱۴ را کاهش داده است. در عوض این سازمان نسبت به اقتصاد حوزه پولی یورو و بریتانیا خوشبین تر است.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه همچنین از بانک مرکزی اروپا تقاضا کرده تا برای مبارزه با خطر ابتلای حوزه پولی یورو به تورم منفی نرخ بهره خود را به صفر برساند.

در حالی که این سازمان ژاپن را به ادامه برنامه خرید اوراق قرضه جهت مبارزه با تورم منفی تشویق می کند از ایالات متحده می خواهد با توجه به شرایط اقتصادی مساعد این کشور برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه خود را متوقف کند.

با توجه به روند ضعیف رشد اقتصادی دنیا، نرخ بیکاری در جهان تا سال ۲۰۱۵ کاهش بسیار اندکی خواهد داشت و به رقم ۷.۱ درصد جمعیت فعال می رسد. در این سال بر تعداد بیکاران نسبت به سال ۲۰۰۸ یازده میلیون و ۲۵۰ هزار نفر افزوده خواهد شد.

نگرانی از افزایش نابرابری ها

در گزارش سال ۲۰۱۴ سازمان همکاری اقتصادی و توسعه علاوه بر پیش بینی رشد اقتصاد جهانی درباره وضعیت نابرابری ها در دنیا نیز سخن به میان آمده است.

بر اساس این گزارش میزان نابرابری ها به بالاترین حد خود طی دوازده سال گذشته رسیده است.

این سازمان یکی از راههای مبارزه با نابرابری های اجتماعی را دسترسی آسان برای همگان به آموزش و پرورش و بهداشت می داند.

بیشتر کشورهای توسعه یافته و یا قدرتهای نوظهور اقتصادی تلاش می کنند تا از طریق نوآوری به رشد اقتصادی دست یابند. اما آیا مردم از ثمرات رشد اقتصادی به صورت برابر و عادلانه بهره مند خواهند شد؟

ماریانا مازوکاتو، استاد اقتصاد دانشگاه ساسکس بریتانیا در این رابطه می گوید: «منابع مالی رشد اقتصادی مبتنی بر نوآوری اکثرا توسط مالیات دهندگان تامین می شود اما این سرمایه گذاری پاداشی برای آنها در پی ندارد. ریسک پذیری سرمایه گذاری متوجه همه جامعه است اما سود و پاداش آن خیر. برای همین است که باید در نظام مالیاتی که از دهه هشتاد میلادی ببعد عقب مانده شده تجدیدنظر شود.»

نابرابری، رشد اقتصادی در دنیا، اشتغال زایی و سیاستهای اقتصادی و اعتماد به آنها موضوعات مجمع دو روزه سازمان همکاری اقتصادی و توسعه هستند که در پاریس برگزار می شود. در این مجمع مسئولان سیاسی و اقتصادی کشورها به همراه محققان درباره این موضوعات به بحث و تبادل نظر می پردازند.