کدخبر: ۱۰۰۴۱۳ لینک کوتاه

بانک جهانی پیش بینی کرد

عدم رشد سرمایه گذاری خارجی در خاورمیانه و شمال آفریقا تا سال ۲۰۱۶

به دلیل بی ثباتی های سیاسی و فقدان امنیت لازم در اغلب کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA)، فضای اقتصاد جهانی برای بازسازی اقتصادی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا و افزایش نرخ رشد اقتصادی این کشورها تا سال ۲۰۱۶ میلادی پر چالش خواهد بود.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از بانک جهانی، دو عامل باعث افزایش این چالش شده است. از یک طرف انتظار می‌رود بازسازی اقتصادی در کشورهای پردرآمد و صنعتی دنیا تا انتهای سال 2016 میلادی تکمیل شود و اقتصادهای صنعتی به طور کامل از رکود خارج شوند. این مساله عاملی در جهت افزایش تقاضا برای کالاهای صادراتی تولید شده در این کشورها خواهد شد و درآمد مازادی را در اختیار اقتصادهای در حال توسعه خاورمیانه و شمال آفریقا قرار می‌دهد.
از طرف دیگر نرمال کردن شرایط پولی دنیا بعد از توقف تزریق‌ها به اقتصاد (طرحی که در جریان بحران اقتصادی بارها در کشورهای صنعتی دنیا اجرا شد تا از کاهش ارزش پول ملی و ورشکستگی بنگاه‌های اقتصادی جلوگیری شود) نیازمند افزایش نرخ بهره بانکی است. ارتقای نرخ بهره بانکی هم سبب می‌شود تا هزینه سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های صنعتی و تولیدی و اقتصادی بیشتر شود و به دنبال آن نرخ رشد سرمایه‌گذاری تنزل پیدا کند.
در نتیجه خاورمیانه و شمال آفریقا که در سال‌های گذشته موفقیت چندانی در جذب سرمایه‌های خارجی نداشته است، تا سال 2016 میلادی هم نخواهد توانست از فرصت‌های کافی برای جذب سرمایه‌های خارجی استفاده کند به خصوص که در شرایط سیاسی و اقتصادی فعلی سرمایه‌گذاری در این منطقه حاشیه سود کمتری دارد و جذابیتش برای سرمایه‌گذاران خارجی هم کم شده است.