کدخبر: ۱۰۰۴۵۲ لینک کوتاه

در سال ۲۰۱۲ میلادی

ایران تامین کننده ۱۰ درصد از نفت وارداتی به چین

بعد از کاهش ۷۴ درصدی صادرات نفت ایران به چین طی سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ میلادی، هم اکنون ایران سومین صادرکننده نفت به کشور چین است و تنها ۱۰ درصد از نفت واراتی به این کشور را تامین می کند.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از اوراسیا ریویو، در سال 2012 میلادی ایران روزانه 555 هزار بشکه نفت به چین صادر می‌کرده است که بعد از عربستان سعودی و آنگولا سومین صادرکننده نفت به این کشور آسیایی بوده است. پیش از تشدید تحریم‌های اقتصادی غرب علیه برنامه هسته‌ای ایران در سال 2009 میلادی این دومین صادرکننده نفت به چین بود و 16 درصد از نفت وارداتی به چین را به خود اختصاص داده بود. در جریان این تحریم‌ها واردات نفت چین از ایران 74 درصد کاهش پیدا کرد.
در سال‌های گذشته کشورهای خاورمیانه سهم بزرگی در تامین نیاز انرژی چین داشتند. سهم نفت وارد شده به چین از کشورهای خاورمیانه در سال 1990 میلادی برابر با 48 درصد بوده است ولی در سال 2005 میلادی سهم این کشورها در تامین انرژی چین به 49 درصد و در سال 2011 میلادی به 51 درصد رسید. انتظار می‌رود سهم کشورهای خاورمیانه در تامین نفت مورد نیاز چین در سال 2020 میلادی به 70 درصد برسد و این سهم تا سال 2035 میلادی به بالغ بر 78 درصد برسد.
چین دومین اقتصاد دنیاست ولی از نظر نرخ رشد اقتصادی بالاترین رتبه را در میان اقتصادهای در حال گذار دارد.