کدخبر: ۱۰۰۶۳۶ لینک کوتاه

صندوق بین المللی پول گزارش داد

ترکیه کمترین نرخ پس انداز را در میان کشورهای در حال توسعه دارد

هزینه های مصرفی، ۷۰ درصد از تولید ناخالص داخلی ترکیه را می سازند؛ ولی تامین منابع مالی برای این مصارف از طریق وام های شخصی، کارت های اعتباری و کاهش نرخ پس انداز باعث شد تا اقتصاد این کشور در وضعیت بحرانی قرار بگیرد.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از صندوق بین‌المللی پول، نرخ پس‌انداز در ترکیه در میان کشورهای در حال توسعه در پایین‌ترین سطح ممکن قرار دارد. متوسط نرخ پس‌انداز در کشورهای در حال توسعه در سال 2013 میلادی برابر با 33.5 درصد بوده است در حالی که در سال گذشته میلادی متوسط نرخ پس‌انداز در ترکیه تنها برابر با 12.6 درصد بوده است.

ترکیب کاهش نرخ پس‌انداز در این کشور و بحران کارت‌های اعتباری که زمینه‌ساز افزایش بدهی‌های خانوارها و بدهی‌های بانکی شده است، سبب شد تا هزینه‌های مصرفی در ترکیه با سرعتی بسیار زیاد رشد کند و مصرف‌گرایی به یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ساکنان این کشور تبدیل شود. بخش اعظم کالاهای مصرفی در کشور ترکیه را خودروهای شخصی، وسایل الکترونیکی، وسایل برقی خانگی و در نهایت پوشاک تشکیل می‌دهد.

بحران کارت‌های اعتباری هم مشکل دیگر اقتصاد ترکیه است. هم اکنون از 74 میلیون نفر جمعیت ساکن در کشور ترکیه 57 میلیون نفر کارت اعتباری دارند و مجموع بدهی‌های کارت‌های اعتباری این افراد برابر با 45 میلیارد دلار آمریکاست که بیش از یک‌سوم این مبلغ نه برای کارهای تولیدی و صنعتی بلکه برای مصارف خانوارها صرف شده است.

این سیاست در کشور ترکیه سبب شد تا بدهی‌های خانوارها از 4.7 درصد درآمد قابل استحصال آنها در سال 2002 میلادی به بالغ بر 50.4 درصد درآمد قابل استحصال در سال 2012 میلادی برسد و نکته خطرناک برای اقتصاد ترکیه اینجاست که با ادامه روند کنونی تا سال 2020 میلادی سهم این بدهی به درآمد قابل استحصال خانوارها به بالغ بر 110 درصد می‌رسد.