کدخبر: ۱۰۰۷۶۷ لینک کوتاه

اصلی ترین سیاست اقتصادی دولت رونمایی شد

«اشتغال بی تورم» در دستور کار

در حالی که اقتصاد ایران سال ها با پدیده رکورد تورمی مواجه بوده، وزیر اقتصاد اصلی ترین سیاست اقتصادی دولت را اشتغال بدون تشدید تورم ذکر کرده است.

به گزارش «اقتصادنیوز» در 12 سال اخیر تنها سه سال بوده که تورم و بیکاری همزمان با هم در اقتصاد ایران کاهش یافته و در یک سال هم هر دو با هم روندی صعودی داشتند و در هشت سال دیگر روندی معکوس همدیگر را طی کردند.

با وجود این رابطه بیشتر معکوس تورم و بیکاری در سال‌های اخیر، وزیر اقتصاد اعلام کرده است: عمده توجه دولت در حال حاضر رفع مشکل اشتغال و خروج از رکود، بدون تشدید تورم است.

پیش از این نیز مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور تاکید کرده بود: با توجه به وضعیت کشور در بحث رشد اقتصادی و اشتغال، «رشد اشتغالزای بدون تورم» باید نقشه راه اقتصاد ایران در سال‌های پیش رو باشد، چون این سال‌ها برای کشور بسیار سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده هستند.

در همین حال علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد که در دومین نشست مشورتی با جمعی از استادان و خبرگان اقتصادی کشور سخن می‌گفت، با اشاره به وضعیت نامناسب اقتصاد کشور در سال 1391 و تداوم عوارض و آثار منفی آن بر شاخص‌ها در سال 1392، خروج از شرایط حاضر و رسیدن به یک وضعیت مطمئن را تنها با هم‌اندیشی اقتصاددانان و بهره‌گیری از تجربه کارشناسان، امکان‌پذیر دانست.

آن طور که شادا گزارش داده، طیب‌نیا افزود: عمده توجه دولت یازدهم پس از شروع به کار، ایجاد آرامش در بازار کالا و نجات بازار پول و ارز از تلاطم بود که در مجموع به نظر می‌رسد، توفیق نسبی نیز در این زمینه حاصل شده است. در این حال، همچنین نشانه‌های مثبتی از حرکت برخی صنایع به سمت خروج از رکود نیز در ماه‌های اخیر دیده می‌شود.

بنابراین گزارش، شرکت‌کنندگان در این نشست نیز به بیان نظرات خود در خصوص نحوه خروج کشور از رکود، به نحوی که منجر به تشدید تورم نشود پرداختند.