کدخبر: ۱۰۰۸۳۶ لینک کوتاه

در شاخص تورم روستایی اردیبهشت ماه نمایان شد

رکورد ۱۲ ساله در کاهش قیمت خوراکی ها

کاهش ۳.۲ درصدی شاخص قیمت خوراکی ها در روستاها، رکوردی بی سابقه در ۱۲ سال گذشته را ثبت کرد.

بررسی‌های «اقتصادنیوز» از آمار تورم روستایی اردیبهشت‌ماه که توسط مرکز آمار ایران منتشر شده نشان می‌دهد: در ماه گذشته شاخص قیمت «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» 3.2 درصد افت کرده که در تمام سال‌های مورد بررسی توسط مرکز آمار (از سال 1381 تاکنون) بی‌سابقه بوده است.

پیش از این، بیشترین افت یک‌ماهه قیمت خوراکی‌ها در روستاها، مربوط به دی‌ماه 1387 بود که در آن مقطع این شاخص دو درصد کاهش یافت. بیشترین تورم ماهانه خوراکی‌ها در مناطق روستایی نیز در دی‌ماه 1389 رخ داده که رشد بی‌سابقه 15.6‌درصدی را تجربه کرده است.

بر اساس این گزارش، در اردیبهشت‌ماه 93، «شاخص قیمت کل کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای روستایی» معادل 194.7 بوده است که نسبت به ماه قبل، 0.8 درصد رشد کرده است. (تورم ماهانه روستایی= 0.8 درصد)

بررسی زیر بخش‌های این شاخص نشان می‌دهد دلیل رشد تورم ماهانه روستایی در اردیبهشت، افزایش قیمت 4.2‌درصدی «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» بوده که با کاهش قیمت 3.2‌درصدی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» تا حدودی تعدیل شده است. در زیر بخش «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» هم، بیشترین افزایش قیمت مربوط به حوزه «حمل‌ونقل» بوده (با رشد 12‌درصدی در یک ماه) که به نظر می‌رسد تحت تاثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اتفاق افتاده باشد.