کدخبر: ۱۲۳۹۳۴ لینک کوتاه

تولید کدام کالای صنعتی کاهش یافت؟ + نمودار

آمار تولید کالاهای منتخب صنعتی در سه‌ماهه امسال نشان می‌دهد تولید لوارم خانگی از جمله ماشین لباسشویی، یخچال فریزر و انواع تلویزیون تخت به‌ترتیب با کاهش ۴۸.۳۶، ۳۵.۵ و ۳۳.۳۸ درصدی روبه‌رو شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز وزارت صنعت، معدن و تجارت آمار تولید محصولات صنعتی را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش از میان 30 کالای صنعتی منتخبی که آمار تولید آنها منتشر شده است، میزان تولید 15 محصول در سه ماهه اول سال 94 نسبت به سه ماهه اول سال 93 کاهش یافته و تولید 15 محصول دیگر در این بازه زمانی افزایش یافته است. اما نکته قایل توجه این است که درصد کاهش تولید محصولات بیش از درصد افزایش تولید است.

این کاهش تولید به خصوص در میان لوازم خانگی مشهود است. یعنی از میان 5 محصول منتخب لوازم خانگی که امار تولید آن منتشر شده سه محصول تلویزیون، یخچال و فریزر و ماشین لباس‌شویی با کاهش شدید تولید مواجه بوده‌اند و میزان تولید آنها به ترتیب 33-، 35.5- و 48- درصد کاهش یافته است. تولید کولر آبی و فرش ماشینی افزایش داشته که اولی تنها 1.9 درصدو دومی سه صدم درصد با افزایش مواجه بوده است.

اما کاهش تولید به همین موارد ختم نمی‌شود. صنایع کوچک و متوسط اکثرا با کاهش تولید مواجه بوده‌اند. تولید پودر شوینده، لاستیک خودرو، کاغذ، کارتن، نئوپان، سموم دفع آفات هم با کاهش مواجه بوده‌اند که این نشان می‌دهد هم میزان تقاضا و به تبع آن تولید در شرایط خوبی نیست و هم آنکه واحدهای صنعتی امسال نسبت به سال گذشته همچنان با کاهش تولید مواجه بوده‌اند.

در حوزه خودرو هم شرایط چندان مطلوب نیست. با وجود آنکه تولید انواع سواری با افزایش 26.64 درصدی نسبت به سال گذشته مواجه بوده است اما مقایسه آمار سال 93 با 92 نشان می‌دهد میزان تولید انواع سواری کاهش یافته است. یعنی اگرچه میزان تولید هنوز مثبت است اما در یک روند نزولی قرار داریم. تولید انواع وانت هم 60 درصد کاهش یافته است که احتمالا مهمترین عامل آن توقف خط تولید وانت است.