کدخبر: ۱۳۵۸۸۶ لینک کوتاه

نوسانات ۲۵ ساله تولید بنزین به روایت یک نمودار/رشد ۳۷.۷ میلیون لیتری تولید بنزین در این مدت

نگاهی به آمارهای ۲۵ ساله تولید بنزین در سال‌های ۶۸ تا ۹۲ نشان از رشد ۳۷.۷ میلیون لیتری تولید این فرآورده دارد.

سپیده اشرفی:میزان تولید بنزین برای رسیدن به یک میزان قابل توجه و خودکفایی در تامین این فرآورده همیشه برای دولتمردان اهمیت داشته است. دولت یازدهم نیز در همان ابتدای کار خود اعلام کرد که قصد دارد با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، میزان تولید بنزین را افزایش داده و در نهایت در این زمینه خودکفا شود.

هرچند که بهره‌برداری از این پالایشگاه با اما و اگرهای بسیاری روبرو بود اما نگاهی به ‌آمارهای منتشر شده در زمینه تولید بنزین، نشان از رشد تولید این فرآورده در 25 سال در سال‌های 68 تا 92 دارد. به طوری که میزان تولید بنزین در این مدت با رشد 37.7 میلیون لیتری در روز روبرو بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز، براساس اطلاعات آمارنامه مصرف فرآورده‌های نفتی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، میزان تولید بنزین( بنزین موتور) در این سال‌ها با افزایش روبرو بوده و تنها در سال‌های 74 و 75 با نوسان اندکی روبرو بوده است. بر این اساس در سال 74 با کاهش 200 هزار لیتری و در سال 75 با کاهش 300 هزار لیتری روبرو بوده است.

میزان تولید بنزین در ابتدای بازه یعنی سال 68 به میزان 19.2 میلیون لیتر بوده که در سال 92 به 56.9 میلیون لیتر در روز رسیده است.

تولید بنزین در سال 71 ثابت و به میزان 23.1 میلیون لیتر در روز بوده است. نکته دیگر اینکه در سال 75 که تولید بنزین با کاهش روبرو بوده، میزان مصرف به سمت افزایش سیر کرده بود. در عین حال، در سال 86 نیز که تولید بنزین با افزایش روبرو بود، میزان مصرف با کاهش همراه شده است.