کدخبر: ۱۳۵۹۱۱ لینک کوتاه

ترسیم اقتصادنیوز از آخرین کارنامه تجاری دی ماه

ظهور رقیبی که بر چین در تجارت با ایران پیشی گرفت+نمودار

در آخرین روز دی ماه امسال رقیب جدیدی برای چین در شراکت تجاری با ایران ظهور کرده است. در این روز کشور چین بعد از مدتی از رتبه اول کشورهای عمده مقصد کالاهای صادراتی ایران به رتبه دوم تنزل پیدا کرده است.

فاطمه شیرزادی: در حالی که امروز (شنبه سوم بهمن‌ماه) رئیس جمهور چین در ایران به سر می‌برد، آخرین آماری که از جزئیات تجارت روزانه ایران منتشر شده و مربوط به تجارت ایران در روز 30 دی ماه 94 است، نشان می‌دهد کشور چین در فهرست کشور‌های مقصد عمده صادرات ایران از جایگاه اول به رتبه دوم تنزل یافته و در مقابل، کشور پرتغال اولین مقصد عمده صادرات غیرنفتی ایران در روز 30 دی ماه 94 شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس جزئیات تجارت روز 30 دی ماه سال 94 ایران که در سامانه اطلاعاتی گمرک منتشر شده است، در این روز ایران معادل 32 میلیون دلار کالا به کشور پرتغال صادر کرده است. میزان کل صادرات غیرنفتی ایران به این کشور از ابتدای سال 94 تاکنون نیز معادل 100.8 میلیون دلار بوده است. در مقابل ایران در این روز معادل 27 میلیون دلار کالا به چین صادر کرده و مجموع صادرات ایران به این کشور از ابتدای سال تاکنون نیز معادل 5.7 میلیارد دلار است.

بر اساس جزئیات تجارت روزانه ایران، کشورهای پرتغال، چین، عراق، افغانستان، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، ترکیه، هند، ترکمنستان و پاکستان به ترتیب 10 کشور مقصد عمده صادرات ایران در روز 30 دی 94 هستند. همچنین کشورهای چین، امارات متحده عربی، آلمان، کره، ترکیه، هند، قزاقستان، ایتالیا، آرژانتین و فرانسه به ترتیب 10 کشور مبدأ عمده واردات ایران در روز 30 دی 94 هستند.

جزئیات تجارت روزانه ایران همچنین نشان می‌دهد در روز 30 دی ماه 94 «محصولات از آهن یا فولاد غیرممزوج تخت» و «نوعی پلی اتیلن گرید تزریقی» اقلام عمده صادراتی ایران و همچنین «وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر 1500 تا 2000 سی سی»، «جو» و «محصولات از فولادهای ممزوج تخت» اقلام عمده وارداتی ایران هستند.

اقتصادنیوز شکل‌های زیر را بر اساس جزئیات واردات روزانه ایران در روز 30 دی ماه 94 منتشر کرده است.