کدخبر: ۱۱۱۳۷۳ لینک کوتاه

در گفت‌و گو با شبکه تلویزیونی بلومبرگ مطرح شد

بازار نفت برای همیشه تغییر کرده است

بازار نفت همواره شاهد نوسان‌های قیمتی بوده است ولی به نظر می رسد تحولات سال‌های اخیر جنسی متفاوت دارد. تحلیلگران اقتصادی این تفاوت را در کشف و استخراج نفت شیل می دانند و بر این باورند که ساختار بازار نفت برای همیشه تغییر کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، ادوارد مورس پژوهشگر اقتصادی در مرکز مطالعات جهانی بازار کالا در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی بلومبرگ می‌گوید که شرایط کنونی بازار نفت، غیر عادی نیست.

وی در مورد درس‌هایی که در نتیجه بالغ بر 20 سال فعالیت در بازار کالای دنیا بدست آورده است می گوید: «من آموختم که نه افت قیمت نفت برای همیشه دوام دارد و نه رشد قیمت نفت دایمی است. بازار نفت در نتیجه سرمایه گذاری کم یا زیاد می تواند شاهد نوسان قیمت باشد، ولی اقتصاد دنیا همچنان با تحرک و انرژی زیاد در حال حرکت است و دنیا به پایان نرسیده است. دنیا عادت کرده است که این نوسانهای قیمت نفت را مدیریت کند و در هر مرحله بهترین نتیجه را بدست آورد. در جریان این نوسان‌ها کشورهایی بیشترین سود را بدست می‌آورند که در هر موقعیتی سیاست مناسب را اتخاذ کنند و از درآمدهای نفتی در سال‌هایی که نفت با قیمت بالا مبادله می‌شود، برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف صنعتی و اقتصادی و توسعه زیر ساخت‌ها استفاده کنند.»

مورس در مورد اینکه شرایط کنونی بازار نفت با نوسان‌های گذشته در بازار نفت تشابه دارد یا خیر می گوید: «وضعیت کنونی بازار نفت متفاوت از شرایط قبلی است زیرا در سال جاری تولید نفت شیل در آمریکا رکورد تازه ای را ثبت کرده است. شیل منبع انرژی دنیای آینده است و در سال‌های آینده علاوه بر نفت شیل می توان انتظار داشت که زغال‌سنگ شیل هم بخش زیادی از بازار را تصاحب کند.» 

به گفته او، «ازطرف دیگر حجم ذخایر نفتی در آمریکا زیاد است و زمانی که قیمت نفت پایین می آید می توان از منابعی که تولید در آنها کم هزینه است استفاده کرد و زمانی که قیمت نفت بالا می رود اقدام به استخراج نفت شیل و نفت‌های گران قیمت کرد. مهم این است که با کشف شیل ساختار بازار نفت در دنیا برای همیشه تغییر کرده است و این تغییر نشان می دهد که نوسان کنونی در بازار نفت مشابه نوسان‌های گذشته نخواهد بود.»

وی در مورد اینکه چه کشوری از این افت قیمت نفت بیشترین منفعت را می برد؟ گفت: «بیشترین نفع اقتصادی به کشور های اتحادیه اروپا می رسد و روسیه کمترین منفعت را خواهد برد. در واقع می توان روسیه را بازنده اصلی این افت قیمت در بازار جهانی دانست. اما آمریکا چون هم تولید کننده نفت است و هم در عرصه مصرف جایگاه ویژه ای دارد، هم در زمان افت قیمت نفت می تواند منافعی بدست آورد و هم در زمانی که قیمت نفت افزایش پیدا می کند، سود زیادی بدست می آورد.»

این اقتصاددان برجسته در مورد تحولاتی که اخیرا در حوره سرمایه گذاری در صنعت نفت ایجاد شده است، گفت: «سرمایه گذاری در پروژه های نفتی در شش ماه اخیر کاهش یافته است و این مساله می تواند زمینه را برای کاهش عرضه فراهم آورد. ولی تا زمانیکه که اثرات این سیاست روی اقتصاد صنعت نفت مشاهده شود حداقل دو سال زمان مورد نیاز است. اگرچه برخی از تحلیلگران رسیدن قیمت نفت به مرز 73 دلار را به سال 2020 میلادی موکول می کنند.»