کدخبر: ۱۲۰۴۶۹ لینک کوتاه

در تلویزیون «بلومبرگ» تحلیل شد

بی‌تفاوتی بازار آمریکا به بحران یونان

دن موریس، استراتژیست صندوق بازنشستگی «تیا کرف» و لیزا آبراموویچ، تحلیل‌گر «بلومبرگ» طی میزگردی در این شبکه تلویزیونی به تحلیل آثار بحران بدهی یونان بر بازار سهام آمریکا پرداختند.

به گزارش اقتصادنیوز، دن موریس در گفت‌وگو با تلویزیون بلومبرگ درباره تفاوت بین دیرکرد یونان در پرداخت بدهی‌هایش به صندوق بین‌المللی پول و بانک مرکزی اروپا، گفت: مسئله اینجاست که آیا با توجه به اینکه بستانکار خصوصی در کار نیست و آژانس‌های مرتبط اعلام دیرکرد نکرده‌اند، این موضوع بازهم دیرکرد یا عدم پرداخت محسوب می‌شود یا خیر؟

وی افزود: صندوق بین‌المللی پول 30 روز به یونان مهلت داده است و اگر در این مدت بدهی پرداخت نشود، به لحاظ سیاسی بد است، اما بعید می‌دانم که فاجعه‌آمیز باشد.

لیزا آبراموویچ یادآوری کرد که در حال حاضر بازارها نسبت به بحران یونان بی تفاوت شده‌اند. سؤالی که مطرح می‌شود این است که چنانچه برخی از شرکت‌های یونانی که از بانک‌های اروپایی وام گرفته بودند، نتوانند بدهی‌شان را پرداخت کنند، چه اتفاقی خواهد افتاد و آثار آن بر اقتصاد چه خواهد بود؟

دن موریس با تأکید بر این نکته که به عقیده وی یونان با طرف مقابلش به توافق خواهد رسید، اظهار کرد: به نظر من این رفتار بازارها تنها نشان‌دهنده آن است که امید به توافق دارند و نمی‌توان بدهی یونان به دو نهاد اروپایی و بین‌المللی را به طور خاص از هم تمیز داد.

اما نکته اینجاست که چنانچه اتفاق فجیعی برای یونان بیفتد، به واقع آثار آن در حوزه اروپا محصور می‌ماند یا بازارهای آمریکا خوش باورانه اینگونه می‌پندارند و در واقع تحت تأثیر خواهند بود؟

دن موریس یکی دیگر از دلایلی که بحران کنونی یونان بر بازارها تأثیر نگذاشته را این‌طور توصیف کرد که مشخص نیست سهام یونان یا بدهی یونان متعلق به کیست؟

لیزا آبراموویچ خاطر نشان کرد که طی گفت‌وگو با چند مدیر بالا رتبه شرکت‌های اعتباری، متوجه شده است آنها در واقع نگران هستند و به خرید دارایی‌های اعتباری و مطمئن‌تر روی آورده‌اند.

موریس با توجه به سیل عظیم سرمایه که به طرف بازار سهام اروپا روانه شده است، گفت: ما از این قبیل سرمایه در زمینه درآمد ثابت دیده‌ایم. خیلی‌ها فکر می‌کردند تسهیل کمی بانک مرکزی اروپا ضرر داشته باشد و تأثیر منفی بگذارد؛ در حالی که این‌طور نبود و به نظر من مردم متوجه شده‌اند که بهتر است در زمینه سهام با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنند.

دن موریس با اشاره به اینکه این هفته بسیاری از شرکت‌ها وکارخانجات گزارش‌های خود را منتشر خواهند کرد، گفت: من معتقدم بسیاری ازین داده‌ها به هم مرتبط نخواهند بود. اقتصاد آمریکا در وضعیت خوبی به سر می‌برد. در مورد بازار سهام نیز باید تأکید کنم که هنوز از آثار مثبت بهبود بازار سهام آمریکا در ماه آوریل بهره‌مند هستیم، بنابراین بعید می‌دانم در بازار سهام آمریکا شاهد افزایش چشم‌گیری باشیم.

لیزا آبراموویچ، داده‌های مربوط به تورم را مهم‌ترین آمار توصیف کرد. علی‌رغم اینکه فدرال رزرو اعلام کرده جهت تصمیم‌گیری در راستای افزایش نرخ بهره، به داده‌های مربوط به اشتغال توجه دارد، اما آبراموویچ تورم را عامل اصلی این اقدام خواند.