کدخبر: ۱۲۶۰۸۳ لینک کوتاه

در تلویزیون «بلومبرگ» تحلیل شد

همه چشم‌ها به فدرال رزرو/ افزایش نرخ بهره دیر و زود دارد، اما سوخت‌وسوز نه

اندرو سالیوان، مدیر بخش فروش در «هایتانگ اینترنشنال سکیوریتیز» با شرکت در میزگرد شبکه «بلومبرگ» به بحث درباره افزایش قیمت در بازار سهام چین، افزایش احتمالی نرخ بهره آمریکا و دورنمای اقتصاد چین پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز، اندرو سالیوان به تلویزیون بلومبرگ گفت: اگرچه عملکرد بازار چین خوب نبوده و بازار‌ آمریکا هم اخیرا چندان خوب عمل نکرده، اما واقعیت این است که همه منتظر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو هستند و اهمیت زیادی ندارد چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد. چه در سپتامبر، اکتبر، نوامبر یا دسامبر، اما شکی نیست که فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش خواهد داد تنها زمان آن هنوز مشخص نیست.

سالیوان ادامه داد: گزارش اشتغال هفته گذشته چندان سرنوشت ساز نبود اما به عقیده من،‌ فدرال رزرو بیش از اینکه متکی به داده‌ باشد،‌ متکی به پیش‌بینی است و پیش‌بینی اینکه تورم رو به فزونی است، ‌آنها را نگران می‌کند. افزایش دستمزدها به این معنی است که به احتمال زیاد تورم افزایش می‌یابد.

سالیوان همچنین درباره اینکه آیا بانک مرکزی چین دخالت بیشتری در بازار خواهد کرد یا خیر، گفت: دولت چین آن‌قدر پول ندارد که بتواند بازار را حمایت کند، زیرا بازار خرده‌فروشی چین خیلی بزرگ است اما هر زمان که بتوانند به اندازه 5 درصد فشار وارد می‌کنند و می‌روند تا دفعه بعد که دوباره همین اتفاق بیفتد.

وی افزود: بازار سهام چین بازار جدیدی است و دولت سعی می‌کند پول کشور را اعتبار بیشتری ببخشید، مؤسسات خارجی را به سرمایه‌گذاری در بازار تشویق کند که قطعاً باعث ثبات بیشتری در بازار می‌شود.

سالیوان در رابطه با شرایط وارد‌کنندگان آمریکایی نیز هشدار داد:‌ به مدت 14 سال نیازی نبود که نگران پول باشیم، ولی دیروز یکی از شرکت‌های بخش تکنولوژی اعلام کرد که در زمینه ارزهای خارجی، 220 میلیون یوآن ضرر کرده و سهام شرکتش 20 درصد کاهش یافته است؛ شرکت‌ها و تحلیل‌گران باید احتیاط کنند.

مجری «بلومبرگ» با اشاره به برنامه پنج‌ساله‌ای که چین قرار است در ماه اکتبر از آن پرده‌برداری کند، از سالیوان پرسید، اگر اوضاع چین تا سال آینده تغییر کند، چه عواقبی در پی خواهد داشت؟

اندرو سالیوان در پاسخ گفت: اگر واقع‌گرایانه به موضوع نگاه کنیم، می‌بینیم شرایط نمی‌تواند از وضعیت فعلی خیلی بدتر شود. دولت چین ظرف شش‌ماه گذشته بسیار خوب عمل کرده است و با استفاده از نظام بانکداری سایه توانسته است پول زیادی را از بانک‌ها خارج کرده و به بازار سهام تزریق کند.

وی ادامه داد: آنها توانستند حباب بخش مسکن را که بزرگ‌ترین نگرانی‌ دولت بود، بشکنند و در حال حاضر این بازار باثبات است.

به گفته سالیوان، دولت چین مجبور بود که بازار سهام را باز کند تا به بنگاه‌های متوسط و کوچک پول برساند؛ زیرا رشد اقتصادی و مشاغل جدید از آن طریق تأمین می‌شود. اکنون بازار سهام به سکسکه افتاده است، ولی چیز مهمی نیست.

وی هم‌چنین خاطرنشان کرد که تغییر دادن بنیاد اقتصادی یک کشور از متکی بر صادرات به مصرف‌گرا، مشکل بزرگی خواهد بود.