کدخبر: ۱۳۳۸۴۳ لینک کوتاه

آگادمی علوم اجتماعی چین برای سال ۲۰۱۶ پیش‌بینی کرد

کاهش رشد اقتصادی جهان به ۳ درصد

آکادمی علوم اجتماعی چین، چشم‌انداز خود از رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۶ میلادی را به ۳ درصد کاهش داد.

به‌گزارش اقتصادنیوز، آکادمی علوم اجتماعی چین (CASS)، در مقایسه با چشم‌انداز اعلام ازسوی صندوق بین‌المللی پول (IMF)، چشم‌انداز خود از رشد اقتصادی جهان را کاهش داده، اما بااین‌حال اعلام کرده که قیمت نفت در سال 2016 تثبیت خواهد شد.

به‌گزارش روزنامه چاینا دیلی، درحالی‌که آکادمی علوم اجتماعی چین، رشد تولید ناخالص داخلی جهان را برای سال جاری 3.1 درصد برآورد کرده، پیش‌بینی خود از رشد تولید ناخالص داخلی جهان در سال آینده را سه درصد برآورد کرده‌ است. این نرخ بسیار پایین‌تر از پیش‌بینی 3.6 درصدی صندوق بین‌المللی پول است.

CASS همچنین پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی جهان بر مبنای تغییرات نرخ برابری ارزی، 2.5 درصد باشد که این رقم ازسوی IMF، سه درصد اعلام شده است.

بنابر پیش‌بینی‌های CASS، اقتصاد آمریکا در سال 2016، چیزی حدود 2.4 تا 2.6 درصد رشد خواهد کرد اما مجددا به رشد 2.6 درصدی باز خواهد گشت. همچنین، رشد اقتصاد حوزه یورو، 1.6 تا 1.8 درصد برآورد شده است.

این موسسه مطالعاتی، پیش‌بینی کرده که در سال 2016، قیمت نفت خام همچنان در سطح پایین در نوسان باشد به طوری‌که میانگین قیمت نفت خام در طول سال 2016 میلادی، حدودا بشکه‌ای 50 تا 65 دلار خواهد بود که بدین ترتیب نفت بین 5 تا 10 سال آینده در همین سطح قیمتی باقی خواهد ماند.

«ژانگ بین»، تحلیلگر و محقق انستیتو اقتصاد و سیاست جهان وابسته به CASS می‌گوید: قیمت نفت خام به میزان قابل توجهی، مبنای هزینه‌های تولید خواهد بود که این قیمت درحال حاضر کمتر از بشکه‌ای 45 دلار است و به‌نظر نمی‌رسد بیش از این رقم جای کاهش داشته باشد.