کدخبر: ۱۰۷۲۴۳ لینک کوتاه

در هشتمین روز متوالی در بازار آهن به ثبت رسید

تداوم کاهش قیمت ها در بازار شادآباد

بازار فولاد که از ابتدای هفته گذشته سوار بر موج ریزشی قیمت ها حرکت می کرد، از ابتدای هفته جاری نیز به روند روزهای اخیر ادامه داد و متوسط نرخ اغلب محصولات فولادی به این واسطه باز هم در سطوح پایین تری جای گرفت.

حدیث موسوی- طی دو روز گذشته در بازار غیررسمی آهن و فولاد بار دیگر شاهد عقبگرد قیمت‌ها به خصوص در مورد ورق‌های فولادی و برخی مقاطع ساختمانی نظیر میلگرد بودیم.

روزهای شنبه و یکشنبه قیمت برخی ضخامت‌های ورق تا حداکثر 20 تومان در هر کیلو با کاهش روبه‌رو شد، میلگرد نوردکاران بخش خصوصی هم تنزل نرخ‌هایی در بازه 5 تا 15 تومان را به ازای هر کیلو تجربه کرد. همین روند در خصوص برخی محصولات فولادی وارداتی به کشور هم مشاهده شد، کمااینکه شمش تولیدکنندگان داخلی نیز مصون از شرایط اخیر نماند و همسو با شرایط کاهشی بازار با تنزل نرخ همراه شد.

به این ترتیب با آنکه بازار فولاد روز یکشنبه تاحدودی در لاک احتیاط فرو رفته بود و برای کاهش قیمت تعلل می‌کرد، اما سرانجام این کفه سنگین‌تر رکود و بی‌رونقی معاملات بود که در برابر مقاومت بازار پیروز شد و سطح قیمت‌ها را بازهم تاحدودی تنزل داد.

مهم‌ترین‌ دلایل ریزش قیمت فولاد در روزهای اخیر:

- کاهش تقاضای مصرفی موثر و واقعی به کمترین میزان در چند ماه اخیر
- تقویت سیاست صبر و انتظار در بازار به منظور تعیین تکلیف نهایی مذاکرات هسته‌ای در آخرین دور از گفت‌و‌گو‌ها
- روزهای سرد سال و افت فصلی تقاضای فولاد برای استفاده در مصارفی نظیر ساخت مسکن و...
- افزایش حجم تولید و عرضه فولاد به خصوص میلگرد در بازار غیررسمی
- شیوع و بروز ورشکستگی‌های متعدد در میان صنف آهن‌فروش
- تلاش برای جذب نقدینگی از راه کاهش قیمت برای غلبه بر مشکلات متعدد مالی ناشی از تداوم رکود در بازار فولاد.

ال‌سی شش‌ماهه ذوب‌آهن برای محصولات عرضه شده در بورس کالا

در کنار تحولات بازار آزاد، روز گذشته در بورس کالا ذوب‌آهن اصفهان نزدیک به 120 هزار تن مقاطع فولادی را به تابلو معاملات آورد که مهم‌ترین‌ مشخصه عرضه‌های تناژ سنگین آن، بازپرداخت وجه این کالاها تا حداکثر شش ماه و به صورت اعتباری بود. یکشنبه این شرکت، 20 هزار تن سلف شمش را با قیمت 1540 تومان به تابلو آورد که به فروش رسید. این شرکت همچنین در دو پارت سبک و سنگین به ترتیب در حجم‌های 440 و نزدیک به 55 هزار تن، سبد میلگرد گرید A3 را در سایزهای 12 تا 32 ارائه کرد که عرضه تناژ سبک‌تر با قیمت 1700 تومان در هر کیلو خریداری نشد و عرضه سنگین‌تر با بهای 1680 تومان مورد مبادله قرار گرفت.

سلف سبد میلگرد و تیرآهن هم از سوی این شرکت در حجم 44 هزار و 800 تن با قیمت 1690 تومان عرضه شد که در همین حجم نیز به فروش رسید. طبق اطلاعیه فروش محصولات ذوب‌آهن، معاملاتی که یکشنبه در بورس کالا روی تناژهای سنگین صورت گرفت با شرایط بازپرداخت 10 درصد وجه به صورت نقد و 90 درصد مابقی در قالب اعتبار اسنادی ریالی(LC) یا ضمانت‌نامه تعهد پرداخت بانکی حداکثر تا شش ماه بود که بابت ارزش زمانی پول (خرید دین اعتبار) برای یک ماه یک درصد، دو ماه 25/1درصد و سه ماه 5/1 درصد و برای چهار تا شش ماه معادل 25/2 درصد به‌طور ماهانه به قیمت معامله‌شده اضافه خواهد شد.

به گفته یکی از کارگزاران حاضر در معاملات روز گذشته تالار صنعتی، این اقدام ذوب‌آهن را باید مقدمه‌ای برای کاهش قیمت دوباره شمش و به تبع مقاطع ساختمانی در بورس کالا ارزیابی کرد که از نیاز مبرم واحدهای فولادی به تامین نقدینگی لازم در شرایط بحران اخیر بازار فولاد پرده برمی‌دارد.

دیگر عرضه‌کنندگان فولادی در تالار صنعتی روز گذشته هم شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر و فولاد امیرکبیر خزر بودند که سبد میلگرد عرضه‌شده از سوی شرکت امیرکبیر خزر بدون خریدار ماند و سبد میلگرد مخلوط نقد و سلف از طرف شرکت فولاد سپید فراب کویر به ترتیب به میزان 50 و 66 درصد مورد مبادله قرار گرفت.

منبع: دنیای اقتصاد