کدخبر: ۱۲۴۵۴۸ لینک کوتاه

بازگشت دوران سیاه سنگ‌آهن نزدیک است

اریک نورلند اقتصاد‌دان ارشد گروه مالی CME می‌گوید، ریسک بازگشت قیمت سنگ‌آهن به روند کاهشی بسیار زیاد است از آن روی که عرضه جهانی آن به شدت رشد داشته و کاهش رشد اقتصادی چین مانع بزرگی را بر سر تقاضا ایجاد کرده است.

به گزارش اقتصاد‌نیوز به نقل از فاینشنال ریویو، اریک نورلند که از کارشناسان معتبر گروه مالی CME بزرگترین گروه مبادلات اوراق آتی در جهان است می‌گوید، بازگشت قیمت سنگ‌آهن به سطح بالای 50 دلار در ماه جاری میلادی به احتمال زیاد موقت خواهد بود و با سرد شدن رشد اقتصادی چین پتانسیل بازگشت قیمت سنگ‌آهن به سطوح زیر 40 دلار وجود دارد.

او ادامه می‌دهد: در حال حاضر میلیون‌ها تن اضافه عرضه، حجم عظیمی از ذخایر انبارها و به طور مشخصی کاهش در تقاضا به‌ویژه از جانب چین وجود دارد، از این جهت پتانسیل بسیاری برای سنگ‌آهن وجود دارد پس از یک دوره ثبات دوباره وارد روند کاهشی شود.

بر اساس آمار متال بولیتن، قیمت سنگ‌آهن با عیار 62 درصد برای تحویل در بندر کینگ‌دائو دیروز چهارشنبه 0.9 درصد افت داشت و به سطح 56.41 دلار در هر تن رسید.

بر اساس آمار دولتی منتشر شده تولید فولاد چین –بزرگترین تولید‌کننده فولاد در جهان- در هفت ماهه نخست سال 2015 د رمقایسه با مدت مشابه سال گذشته رقمی معادل 1.8 درصد کاهش داشته و به سطح 476 میلیون تن رسیده است. چینی‌ها در هفته‌‌ گذشته ارزش یوان واحد پولی خود را کاهش دادند که به گفته‌ گلدمن ساکس نشان دیگری از سرد شدن رشد اقتصادی در چین است.