کدخبر: ۱۳۵۵۳۱ لینک کوتاه

رشد قیمت سنگ‌آهن جهانی در پی بارش‌های فصلی در برزیل

در پی تقویت انتظارات در مورد افزایش تقاضای فولاد در چین در نیمه اول سال و کاهش عرضه به دلیل فصل بارانی در آمریکای جنوبی، قیمت سنگ‌آهن در معاملات آتی روز دوشنبه در چین با رشد ۴ درصدی به بالاترین قیمت یک هفته اخیر خود رسید.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، هر تن سنگ‌آهن برای تحویل ماه می در بورس کالای دالیان، با رشدی 4 درصدی 321.5 یوان (48.87 دلار) معامله شد که بالاترین سطح آن از هفتم ژانویه بوده است و بیشترین رشد روزانه خود را در بیش از چهار ماه اخیر تجربه کرد.

قراردادهای سنگ‌آهن در استراحت ظهر بعد از افت دو هفته‌ای و رسیدن به پایین‌ترین سطح خود از سال 2008، با رشد 3.9 درصدی به 320 یوان به ازای هر تن رسید 
ژائو چائویو تحلیلگر بازار اجناس در شن‌ژن اعلام کرد:«چشم‌انداز بازار در سه ماهه اول همانند قبل بدبینانه نیست. موجودی ذخایر فولاد پایین بوده و سودآوری کارخانه‌ها در حال بهبود است در حالی که محموله‌های دریایی سنگ‌آهن از برزیل به دلیل بارندگی در حال کاهش است. با وجود این، که میزان رشد زیاد چشمگیر نبوده و قیمت‌ها احتمالا قبل از آغاز تعطیلات سال جدید چین مجددا افت خواهد کرد.»

سال نو جدید قمری در چین در اوایل فوریه آغاز خواهد شد.
  
بر اساس گزارش TSI ، قیمت هر تن سنگ‌آهن برای تحویل فوری به بندر تیانجین چین در روز جمعه با رشدی 1.5 درصدی به 40 دلار و 20 سنت رسیده بود. قراردادهای میل‌گرد در بورس آتی شانگهای نیز با رشد 2.9 درصدی معادل یکهزار 826 یوان برای هر تن معامله شد.