کدخبر: ۱۰۰۷۷۲ لینک کوتاه

قیمت گوشی های اندرویدی تا ۲۰۱۸ به نصف می رسد

یک موسسه تحقیقات موبایلی پیش بینی می کند که در سال ۲۰۱۸ سهم اندروید و iOS کمی پایین تر از زمان حال می شود چرا که سیستم عامل ویندوز فون مایکروسافت در تعقیب آن دو خواهد بود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، طبق آخرین پیش‌بینی‌های IDC از بازار سیستم‌عامل تلفن‌های همراه در سال 2018، این بازار تغییر چندانی نسبت به زمان حال نخواهد داشت. بر این اساس سیستم‌عامل محبوب گوگل، یعنی اندروید اکثر اسمارت‌فون‌های جهان را در بر خواهد گرفت و آن طور که پیش‌بینی می‌شود این سیستم‌عامل می‌تواند نزدیک به دوسوم یا به عبارتی 77.6 درصد این بازار را تصاحب می‌کند.

بر مبنای این پیش‌بینی‌ها جایگاه دوم این بازار به آی‌فون (سیستم‌عاملiOS) خواهد رسید و سهم آی‌فون اپل در این بین تنها 13.7 درصد از بازار سیستم‌عامل تلفن‌های همراه در سال 2018 خواهد بود. البته آی‌دی‌سی معتقد است که در سال 2018 سهم اندروید و iOS کمی پایین‌تر از زمان حال می‌شود چرا که سیستم‌عامل ویندوزفون مایکروسافت در تعقیب آن دو خواهد بود و تا سال 2018 مخاطبین بیشتری را به خود جذب خواهد کرد.

همچنین پیش‌بینی شده است که سهم سیستم‌عامل ویندوزفون از بازار سیستم‌عامل تلفن‌های همراه در سال 2018، قریب به 6.4 درصد خواهد بود که اگر این نتیجه را با میزان پیش‌بینی بازار سیستم‌عامل تلفن‌های همراه در سال 2014 مقایسه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که ویندوزفون از 3.5 درصد توانسته است با یک جهش و پیشرفت عالی به رقم 6.4 درصد برسد.

آی‌دی‌سی پیش‌بینی کرده است که سهم دو سیستم‌عامل مطرح اندروید و iOS از بازار سیستم‌عامل تلفن‌های همراه در سال 2018 کمی کاهش داشته باشد، چرا که در سال 2014، سهم این دو سیستم‌عامل به ترتیب 80٫2 و 14٫8 درصد بوده است.

اما درباره سهم بلک‌بری می‌توان گفت که مرگ بلک‌بری در راه است چرا که همین حالا تنها 0٫8 درصد از بازار سیستم‌عامل‌های موبایلی را بلک‌بری به خود اختصاص داده و این رقم یعنی حتی کمتر از یک درصد. پیش‌بینی آی‌دی‌سی این است که سهم بلک‌بری در سال 2018 تنها 0٫3 درصد باشد.

آی‌دی‌سی در تازه‌ترین نظریات منتشر کرده خود، معتقد است که عملکرد اسمارت‌فون‌ها در این بازه کم به اندازه کافی خوب بوده است. شاید بتوان گفت حتی پیشرفت تبلت‌ها و اسمارت‌فون ها، از میزان پیشرفت PC‌ها بیشتر بوده است.

آی‌دی‌سی معتقد است که اگر در گذشته مصرف‌کنندگان به دنبال خرید اسمارت‌فون‌هایی با سخت‌افزار بالا که بتواند از برنامه‌های گرافیکی و سنگین پشتیبانی به عمل آورد نبودند، هنوز هم سخت‌افزارهای قبلی را می‌دیدیم بی‌آنکه پیشرفتی حاصل شود. به تعبیری می‌توان گفت این تقاضا و استقبال مصرف‌کنندگان از اسمارت‌فون‌های قدرتمند مجهز به سخت‌افزار به روز است که برندهای سازنده را به تکاپو جهت پیشرفت و قوی‌تر شدن محصولات‌شان انداخته است.

سیستم‌عامل اندروید را می‌توان سیستم‌عامل اقتصادی نیز نامید. برندهای سازنده اسمارت‌فون که از سیستم‌عامل اندروید برای اسمارت‌فون‌شان بهره می‌برند، مشخصاً به دنبال کاهش قیمت تمام شده برای مصرف‌کننده هستند. انتظار بر این است که در سال 2018 به صورت میانگین، اسمارت‌فون‌های اندرویدی از 254 دلار به 215 دلار اُفت قیمت داشته باشند.

رایان ریتس توسعه‌دهنده اپلیکیشن‌های موبایلی می‌گوید: «تا پیش از امروز هر کجا که اسمارت‌فونی مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید با قیمت مقرون به صرفه عرضه می‌شد از سخت‌افزار پایین و ضعیفی برخوردار بود، به طور کل اسمارت‌فون اندرویدی ارزان مساوی با سخت‌افزار پایین است! اما فی‌الحال با توجه به رقابت شدید برندهای سازنده، بازار اسمارت‌فون‌های مقرون به صرفه نیز داغ شده است. سازندگانی همانند موتورولا با معرفی اسمارت‌فونی نظیر Moto E گواه این ماجراست. در حال حاضر بدون شک با هزینه اندکی که برای خرید یک اسمارت‌فون اندرویدی می‌کنید، از سخت‌افزار خوبی نیز برخوردار خواهید شد».

این موسسه تحقیقاتی فراگیرتر شدن ویندوزفون در سال 2018 میلادی نبست به حال حاضر، سیاست‌های جدید مایکروسافت مبتنی بر استفاده سخت‌افزار مناسب در ویندوزفون‌ها، ساخت و عرضه آنها در تعداد بالایی به بازار است. نسخه بهبودیافته ویندوز 8٫1 و همراهی آن با موتور جست‌وجو بینگ نیز از دیگر گام‌های مایکروسافت جهت فراگیر کردن بیشتر ویندوزفون‌هاست.