کدخبر: ۱۰۱۰۰۲ لینک کوتاه

فریبکارترین ابررایانه جهان معرفی شد

یک برنامه ابررایانه با بیشترین مهارت در گول زدن داور انسانی در برنامه شبیه سازی «من یک پسربچه ۱۳ ساله هستم» برای اولین بار در تاریخ توانست آزمون «تورینگ» را با موفقیت پشت سر بگذراند.

به گزارشاقتصاد روز به نقل از ایسنا، آزمون تورینگ بر اساس بازی مشهور سوال و جواب «آلن تورینگ»، ریاضیدان و کدشکن معروف در سال 1950 موسوم به «آیا ماشینها می‌توانند فکر کنند؟» است.
 
آزمون تورینگ آزمونی برای سنجش میزان هوشمندی ماشین است. آزمون به این صورت انجام می‌گیرد که یک شخص به عنوان قاضی در مکالمه‌ای پنج دقیقه‌ای با صفحه کلید، با یک ماشین و یک انسان به گفتگو می‌نشیند و سعی در تشخیص ماشین از انسان دارد. در صورتی که ماشین بتواند داور را در بیش از 30 درصد موارد بگونه‌ای بفریبد که در قضاوت خود دچار اشتباه شود، توانسته است آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد.
 
هیچ رایانه‌ای تاکنون نتوانسته بود این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد. این موفقیت توسط ابررایانه «یوجین گوستمان» روسیه در رویدادی که در دانشگاه «ریدینگ» انگلستان ترتیب داده شده بود، انجام شد که طی آن این ابررایانه توانست در 33 درصد موارد، داور انسان را متقاعد کند که انسان است.
 
یوجین یکی از پنج ابررایانه‌ای است که برای جایزه آزمون تورینگ 2014 که از سوی انجمن سلطنتی لندن روز شنبه گذشته در دانشگاه ریدینگ برگزار شد، ‌رقابت کرد.
 
این ابررایانه در سن پطرزبورگ روسیه ساخته شده است.