کدخبر: ۱۰۱۰۳۰ لینک کوتاه

مایکروسافت در پی تولید اسمارت فون با ماندگاری شارژ بالا

مایکروسافت در پی ساخت گوشی های هوشمندی با ماندگاری باتری هفت روز فقط با یکبار شارژ است، این امر ما را به یاد گوشی های قدیمی خودمان می اندازد زمانی که با یک بار شارژ شاید روزها از آنها استفاده می کردیم.

به گزارش اقتصاد نیوز، فناوری مورد استفاده در باتری‌ها طی سالیان گذشته پیشرفت قابل‌توجهی را شاهد نبوده است و به احتمال زیاد طی سال‌های پیش رو نیز پیشرفت چندانی در این حوزه رخ نخواهد داد. با این وجود مایکروسافت به دنبال افزایش عمر باتری تلفن‌های هوشمند است.

Ranveer Chandra پژوهشگر ارشد Mobility & Networking شرکت مایکروسافت از برخی ایده‌ها برای افزایش طول عمر شارژ باتری‌ها پرده‌برداری کرد. مایکروسافت در پی ساخت گوشی‌های هوشمندی با ماندگاری باتری هفت روز فقط با یکبار شارژ است، این امر ما را به یاد گوشی‌های قدیمی خودمان می‌اندازد زمانی که با یک‌بار شارژ شاید روزها از آنها استفاده می‌کردیم.

اما قرار نیست این ایده از طریق یک باتری بزرگ‌تر محقق شود چرا که در عمل هر شرکتی می‌تواند یک باتری بزرگ‌تر باقیمت بیشتر را درون‌گوشی هوشمند خود به کار گیرد و وزن بالاتر و ضخامت بیشتر را به گوشی تحمیل کند، بنابراین باید راه دیگری مد نظر مایکروسافت باشد. یکی از این ایده‌ها توسعه محصولاتی با دو باتری لیتیوم یونی کوچک‌تر بجای استفاده از یک باتری لیتیوم یونی بزرگ‌تر است. وظیفه یکی از این باتری‌ها تامین انرژی مورد نیاز برای فعالیت‌هایی نظیر بازی است که مصرف انرژی بالایی دارند و دیگری انرژی مورد نیاز برای فعالیت‌های عادی مانند حالت بیکاری دستگاه را تامین می‌کند. ظاهراً مایکروسافت نمونه‌هایی از این فناوری را نیز ساخته است و به ادعای آنها این تکنولوژی طول عمر شارژ باتری را 20 تا 50 درصد افزایش می‌دهد.

علاوه بر مباحث سخت‌افزاری، مایکروسافت در تلاش است تا از طریق بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری نیز میزان مصرف شارژ باتری را بهینه کند. مایکروسافت نرم‌افزار E-Loupe را توسعه داده است که به کمک آن نرم‌افزارهایی که انرژی زیادی را مصرف می‌کنند به خصوص زمانی که از آنها استفاده نمی‌شود را شناسایی می‌کند و این نرم‌افزارها را متوقف کرده یا میزان فعالیت آنها را کاهش می‌دهد.

البته در حال حاضر بعضی از گوشی‌های هوشمند مانند گلکسی S5 سامسونگ و اچ‌تی‌سی One M8 از روش‌های نرم‌افزاری برای بهینه‌سازی مصرف انرژی بهره می‌برند.

مایکروسافت هنوز اشاره‌ای به زمان تجاری‌سازی این ایده‌هایش نکرده است ولی امیدواریم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد تا مهم‌ترین پاشنه‌ی آشیل گوشی‌های هوشمند نیز رفع شود.