کدخبر: ۱۰۱۰۵۷ لینک کوتاه

روبات ها به کمک پلیس می آیند

پلیس برزیل از روبات PackBot، پهبادها و عینک های مجهز به دوربین برای تامین امنیت جام جهانی ۲۰۱۴ بهره خواهد برد. افزون بر دست اندرکاران برگزاری جام جهانی ۲۰۱۴ که از فناوری هایی چون Goal Line در این مسابقات بهره خواهند گرفت، روباتیک و علوم کامپیوتری نیز توسط پلیس برزیل که وظیفه تامین امنیت مسابقات را بر عهده دارند، به خدمت گرفته شده است.

به گزارش اقتصاد روز، روبات‌های PackBot از تجهیزاتی نظیر دوربین‌ها و قابلیت کنترل از راه دور بهره‌مند هستند که امکان مشاهده و کنکاش هر شیء مشکوکی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

بزرگترین مزیت این ویژگی حفظ امنیت جانی اپراتور در شرایطی است که روبات قادر است در مناطق مشکوک به جست وجو بپردازد و اشیای غیرقابل شناسایی را مورد بازبینی قرار دهد. در کنار این روباتها، نیروهای امنیتی برزیل از عینک‌های مجهز به دوربین نیز برای ثبت تصاویر استفاده خواهند کرد تا در صورت بروز مشکل به راحتی فرد مورد نظر را بیابند.

اطلاعات منتشرشده حاکی از این امر است که این دوربین‌ها قادرند در هر ثانیه 400 تصویر از چهره اشخاص را ثبت کرده و در پایگاه داده مربوطه که قادر است تا ۱۳ میلیون تصویر را ثبت کند، ذخیره کنند. براساس گزارش‌های منتشرشده، برزیل چهار پهباد را نیز برای کنترل مسابقات از آسمان خریداری کرده است. بودجه اختصاص داده شده برای تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی حدود 900 میلیون دلار برآورد شده است که این مسابقات را روی کاغذ تبدیل به امنترین دوره برگزاری بازی‌ها کرده است.

پلیس برزیل از روبات PackBot، پهبادها و عینک‌های مجهز به دوربین برای تامین امنیت جام جهانی 2014 بهره خواهد برد. افزون بر دست اندرکاران برگزاری جام جهانی 2014 که از فناوری‌هایی چون Goal Line در این مسابقات بهره خواهند گرفت، روباتیک و علوم کامپیوتری نیز توسط پلیس برزیل که وظیفه تامین امنیت مسابقات را بر عهده دارند، به خدمت گرفته شده است.

شرکت  iRobot با عقد قراردادی به ارزش 7/2 میلیون دلار، وظیفه تامین روبات‌های موردنیاز پلیس برزیل را به منظور انجام وظیفه در کنار سایر نیروها بر عهده گرفته است. این کمپانی روبات‌های PackBot خود را در اختیار پلیس و نیروهای امنیتی برزیل قرار می‌دهد تا در مواقع حساس از آن استفاده کنند. PackBotها ید طولایی در انجام ماموریت‌های خطیر دارند، به طوری که از آنها در کشورهایی چون افغانستان، عراق و همچنین در حادثه نیروگاه اتمی فوکوشیمای ژاپن استفاده شده است.

به عنوان بخشی از این قرارداد، نیروهای امنیتی برزیل 30 دستگاه روبات PackBot را دریافت خواهند کرد که هر یک بنا بر امکانات قیمتی برابر 100 تا 200 هزار دلار دارند.

قرارداد همکاری منعقدشده شامل خدمات پس از فروش، تامین قطعات یدکی و همچنین تجهیزات جانبی است.