کدخبر: ۱۰۱۳۵۷ لینک کوتاه

رای مجلس آمریکا به محدود شدن جاسوسی های آژانس امنیت ملی

مجلس نمایندگان آمریکا به نفع طرحی رای داده که بر طبق آن توانایی آژانس امنیت ملی این کشور برای جستجوی سوابق کاربران و جاسوسی سایبری محدود می شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، در حالی که 293 نفر به نفع این طرح رای دادند، 123 نفر نیز با آن مخالفت کردند. بر اساس طرح تصویب شده آژانس امنیت ملی آمریکا برای جستجوی سوابق و داده های مربوط به کاربران مورد نظرش باید حکم موافق دادگاه را دریافت کند.
 
پیش از این آژانس امنیت ملی آمریکا قادر بود به طور آنی و بدون نیاز به موافقت نهادهای قانونی به داده ‌ای شخصی کاربران دسترسی پیدا کند. این آژانس تاکنون به سرورهای شرکت‌های فناوری بزرگ آمریکا مانند فیس‌بوک، گوگل، یاهو، مایکروسافت، اپل و ... دسترسی بی‌واسطه و مستقیم داشته است.
 
در بخش دیگری از این طرح پیش بینی شده که آژانس امنیت ملی آمریکا حق ندارد درخواست اختصاص بودجه برای تسهیل جاسوسی از سرورهای شرکت‌های فناوری یا ایجاد قابلیت های سخت افزاری یا نرم افزاری بر روی آنها به منظور سرقت داده های کاربران نماید.
 
توماس ماسی یکی از نمایندگان جمهوری خواه طراح طرح یاد شده در این مورد گفته است: مردم آمریکا از اینکه مورد جاسوسی قرار بگیرند خسته شده اند. ما باید از کشورمان حفاظت کنیم، اما باید به قانون اساسی نیز احترام بگذاریم.