کدخبر: ۱۰۱۴۶۹ لینک کوتاه

ساخت موفق اولین تراشه ۳۶ هسته ای

گروهی از محققان دانشگاه MIT برای اولین بار تراشه ای ۳۶ هسته ای را طراحی کرده اند که در مقایسه با تراشه های دو یا چهار هسته ای موجود در بازار از توان پردازش فوق العاده بالایی برخوردار است.

به گزارش «اقتصاد نیوز» به نقل از فارس، این تراشه از ماهیتی شبکه‌ای برخوردار است و انتقال داده‌ها میان هسته‌های مختلف آن با سرعتی بالا و با کارآیی مناسبی در مقایسه با تراشه‌های سنتی صورت می‌گیرد.
 
تراشه‌های هسته‌ای قبلی برای انتقال داده‌ها صرفا از یک سیم منفرد استفاده می‌کردند، اما در این تراشه هم کانال‌های تبادل داده متنوع‌تر است و هم عملکرد و سرعت تراشه بسیار بهتر خواهد بود. در واقع طراحی این تراشه به معنای انقلابی در عرصه ساخت پردازشگرهای رایانه‌ای است.
 
مغز متفکر این پروژه Li-Shiuan Peh استاد سنگاپوری دانشکده مهندسی برق و رایانه دانشگاه MIT است که اعتقاد دارد طراحی این نوع تراشه‌ها آینده را تغییر داده و این تراشه‌ها را به شبکه‌های اینترنتی کوچک مبدل خواهد کرد. زیرا هر یک از هسته‌های آنها مجهز به یک روتر نیز هستند و می‌توانند داده‌ها را در قالب بسته‌های کوچک با ابعاد ثابت بین خود منتقل کنند.
 
در این تراشه نحوه درخواست و انتقال داده‌ها نیز بر مبنای اولویت‌بندی‌های مختلف قابل تخصیص و تبیین است. به عنوان مثال حتی اگر ابتدا درخواستی از سوی هسته یک تراشه برای هسته دهم ارسال شود، ولی اولویت درخواست بعدی که مربوط به هسته مثلا دوازدهم است بالاتر باشد، ابتدا به این درخواست رسیدگی می‌شود.
 
قرار است پس از تکمیل آزمایش‌های اولیه بر روی این تراشه 36 هسته‌ای، نمونه ای از آن بر روی یک رایانه مجهز به سیستم عامل لینوکس آزمایش شود و عملکرد برنامه‌های رایانه‌ای و دقت آنها بررسی شود.