کدخبر: ۱۰۱۴۷۲ لینک کوتاه

چین: تا سال ۲۰۳۰ برترین تراشه ساز دنیا می شویم

مقامات چینی قصد دارند با سرمایه گذاری گسترده در حوزه سخت افزار تا سال ۲۰۳۰ به برترین سازنده تراشه در جهان مبدل شوند.

به گزارش «اقتصادنیوز» به نقل از فارس، تغییر سیاست‌گذاری‌ها و حمایت مالی دولتی باعث شده تا فعالان حوزه فناوری در این کشور تلاش کنند تا سال 2030 تحرکی اساسی به این صنعت ببخشند.
 
بر اساس خط مشی جدید دولت چین در این زمینه، مقامات این کشور صنعت ساخت آی سی و تراشه را از نو توسعه خواهند داد. تامین کامل نیازهای داخلی و برتری در زمینه رقابت با کشورهای خارجی هدف اصلی وزارت صنعت و فناوری اطلاعات از اجرای چنین طرحی است.
 
چین هم اکنون هم بزرگترین سازنده بسیاری از محصولات الکترونیک است. شرکت های چینی سال قبل  تقریبا 1.5 میلیارد گوشی همراه و 340 میلیون رایانه شخصی به فروش رساندند. اما صنعت الکترونیک این کشور که شاهد سود سالانه 4.5 درصدی است، هنوز در حوزه فناوری حرف اول را نمی زند و به خصوص در  بخش سخت افزار در مقایسه با غول‌هایی همچون اینتل و AMD چندان پیشرفته نیست.
 
صنعت ساخت نیمه هادی در این کشور هم با رقبای بین‌المللی فاصله دارد. در سال 2013 این کشور بیش از 231 میلیارد دلار را صرف واردات آی سی کرد که نشان‌دهنده وابستگی سخت‌افزاری جدی این کشور است. مقامات چینی تغییر  این وضعیت را برای توسعه صنعت آی تی و افزایش امنیت داخلی کشور ضروری می‌دانند .
 
برطرف کردن موانع مالی و مدیریتی به منظور تسریع در رسیدن به اهداف فوق الذکر و کسب 56.8 میلیارد دلار درآمد از صنعت تراشه و خودکفایی در تولید تراشه‌های 28 تا 32 نانومتری تا سال 2015 ، کسب مقام اول در زمینه تولید تراشه‌های همراه، شبکه‌ای و کلود تا سال 2020 و کسب مقام اول در حوزه تولید انواع تراشه تا سال 2030 و کنار زدن همه رقبا نیز در طرح یاد شده پیش‌بینی شده است.