کدخبر: ۱۰۱۴۸۸ لینک کوتاه

فیس بوک رقیب سیسکو می شود

فیس بوک اگرچه یک شبکه اجتماعی است، اما مدیران آن، این روزها با تلاش برای تولید نسل جدیدی از سخت افزارهای رایانه ای، غول هایی مانند سیسکو را نگران کرده اند.

به گزارش «اقتصادنیوز» به نقل از فارس، پروژه فیس‌بوک در این زمینه موسوم به Wedge است و با اجرای آن فیس‌بوک هم وارد بازار 23 میلیارد‌دلاری سویچ‌های شبکه‌ای و اینترنتی می‌شود. این بازار فعلاً در کنترل سیسکو است، اما ممکن است با فعال شدن فیس‌بوک در بازار یاد شده وضعیت تغییر کند.

Wedge بخشی از یک طرح رایانه‌ای آزاد است که اجرای آن از سوی فیس‌بوک از سال 2012 آغاز شده است. فیس‌بوک امیدوار است با اجرای این طرح راه جدیدی برای ساخت و فروش سخت‌افزارهای رایانه‌ای بیابد. طراحی‌های آزاد و متن باز این سخت‌افزارها به مشارکت همگانی در بهبود آنها کمک می‌کند.

همچنین می‌توان این سخت‌افزارها را به رایگان مورد استفاده قرار داد. این فضا به طور کلی متفاوت از فضایی است که تاکنون از سوی شرکت‌های سخت‌افزاری برای ساخت و عرضه محصولات مختلف ترسیم و طراحی شده است.

قرار است در قالب این طرح نحوه طراحی و عرضه سرورها، هارددیسک‌ها و حتی قفسه‌ها و راک‌های نگهدارنده تجهیزات سخت‌افزاری تغییر کند.

فیس‌بوک می‌گوید در سال 2013 از طریق پیشبرد این طرح توانسته بیش از یک میلیارد دلار در هزینه‌های سخت‌افزاری خود صرفه‌جویی کرده و محصولاتی را اختراع و عرضه کند که نیازهای این شرکت را به رایگان برطرف می‌کند.

از جمله محصولات طراحی شده در قالب این طرح سوییچ‌های شبکه‌ای قابل‌برنامه‌ریزی نرم‌افزاری هستند که به اختصار SDN نامیده می‌شوند. ارتقای امنیت و تسهیل مدیریت سوییچ‌ها در همین قالب برنامه‌ریزی شده و موجب افزایش سازگاری آنها با عصر جدید اینترنت و فناوری‌های کلود می‌شود.