کدخبر: ۱۰۱۸۶۰ لینک کوتاه

وایبر دشمن اپراتورهای داخلی؟

با استفاده کاربر از این اپلیکیشن ها لطمه اقتصادی به اپراتورها وارد می شود اما معمولاً اپراتورها در برابر چنین برنامه هایی جبهه نمی گیرند و از راه های دیگر به مساله ورود می کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تجارت فردا، با ظهور اپلیکیشن‌هایی از قبیل وایبر و سایر برنامه‌های مشابه آن رفته‌رفته بازار ارسال پیامک و حتی تماس تلفنی از طریق اپراتورها کساد شده است. البته در کشور ما به دلیل ارائه ناقص اینترنت یا بهتر بگوییم اینترنت ضعیف روی شبکه‌های موبایلی هنوز ارسال پیامک و تماس تلفنی از طرفداران خاص خود برخوردار است اما با این وجود باز هم شاهد روند رو به رشد استفاده از این اپلیکیشن‌ها روی ابزارهای دستی کاربران در ایران هستیم. به‌طور متوسط برای ارسال پیامک از طریق اینترنت یک کیلوبایت داده ارسال می‌شود که هزینه آن بسیار پایین‌تر از هزینه ارسال پیام از طریق اپراتورهاست.

 هزینه ارسال پیام و مصرف دیتا در اپراتورهای مختلف را در جدول زیر می‌بینید.

اپراتور

پیامک فارسی

پیامک لاتین

هزینه اینترنت

همراه اول/دائمی

89

222

4 ریال/کیلوبایت

ایرانسل/دائمی

89

128-160

5 ریال/کیلوبایت

رایتل/دائمی

89

220

5/0ریال/کیلوبایت
اپراتور

پیامک فارسی

پیامک لاتین

هزینه اینترنت

همراه اول/اعتباری

106

264

4 ریال/کیلوبایت

ایرانسل/اعتباری

106

160

5 ریال/کیلوبایت

رایتل/اعتباری

89

220

5/0 ریال/کیلوبایت
حال در نظر بگیرید که کاربر این شبکه‌ها بسته اینترنت هم فعال کند در این صورت قیمت برایش باز هم کمتر می‌شود و نکته قابل توجه دیگر این است که تعداد کاراکترها در پیامک اپراتورها محدود است در صورتی که مصرف دیتا حجمی است و محدودیتی ندارد. همچنین کاربر از طریق این برنامه‌ها به جز پیام متنی و تماس صوتی می‌تواند عکس و ویدئو هم ارسال کند که باعث جذابیت استفاده از این اپلیکیشن‌ها شده است. ضمناً برای ارسال و دریافت پیام همیشه از اینترنت‌های تلفن همراه استفاده نمی‌شود و معمولاً در منزل یا محل کار کاربران از وایفای برای ارسال و دریافت استفاده می‌کنند.

باوجود اینکه با استفاده کاربر از این اپلیکیشن‌ها لطمه اقتصادی به اپراتورها وارد می‌شود اما معمولاً اپراتورها در برابر چنین برنامه‌هایی جبهه نمی‌گیرند و از راه‌های دیگر به مساله ورود می‌کنند. در بعضی موارد اپراتورها قادر خواهند بود هزینه مصرفی دیتا را برای IP آدرسهای خاص بالا ببرند یا حتی رایگان کنند. مثلاً هر وقت شما با وایبر کار می‌کنید و به IP آدرس وایبر متصل می‌شوید هزینه مصرف دیتا را افزایش یا کاهش دهند. اما این اپراتورها هیچگاه دست به افزایش هزینه نمی‌زنند تا کاربران را از خود فراری ندهند. به عنوان مثال وفاداری کاربر به یک اپراتور برای آن اپراتور اهمیت بسیار بیشتری دارد تا اینکه پیامک کمتری از طریق اپراتور ارسال شود. در حال حاضر اپراتورها به شدت در رقابت هستند. مثلاً سیمکارت هدیه رایگان میدهند و برای خرید سیمکارت‌هایشان به مناسبتهای مختلف جوایز و امتیازات تشویقی متعددی قرار میدهند تا کاربر را به سمت خود جذب کنند یا حتی از رفتن به سمت اپراتور دیگر منع کنند. همچنین اپراتورها با ارائه سرویسهای مشابه سعی میکنند خود را با این برنامهها همگام کنند. اپراتورهای داخلی در حال حاضر به شدت در ارائه اینترنت موبایل در رقابت‌اند و به زودی مهلت انحصار شرکت رایتل تمام خواهد شد و ایرانسل و همراه اول هم 3G را در برنامه خود دارند و نگاه رقابتی بین این اپراتورها اهمیت بیشتری نسبت به درآمد اقتصادی برای آنان خواهد داشت.