کدخبر: ۱۰۲۰۳۴ لینک کوتاه

چاپگرهای سه بعدی جان یک کودک را نجات دادند

دانشمندان موفق شدند تا با کمک اسکن ستون فقرات یک کودک و بازسازی یک نسخه ویژه از ستون فقرات او با کمک چاپگرهای سه بعدی بتوانند به محل دقیق و شرایط تومور موجود در بدن او دست یابند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از زومیت، در دنیای امروزی ما استفاده از فناوری‌های مختلف برای بهینه‌سازی خدمات پزشکی، امری عادی به نظر می‌رسند ولی با کمک فناوری کامپیوتری دانشمندان موفق شدند تا باب جدیدی را در علوم پزشکی باز کنند و در یک عمل جراحی منحصربه‌فرد با کمک چاپگرهای سه‌بعدی جان یک کودک را نجات دادند.
 
ماجرا از این قرار است که یک کودک با بیماری بسیار سنگینی روبرو بود و به سرطان ستون فقرات دچار شده بود و دانشمندان موفق شدند تا با کمک اسکن ستون فقرات او و بازسازی یک نسخه ویژه از ستون فقرات او با کمک چاپگرهای سه‌بعدی به محل دقیق و شرایط تومور موجود در بدن کود دست یابند و با آسودگی و بدون نیاز به آسیب زدن به بدن واقعی کودک به ابعاد دقیق و جزئیات این غده پی ببرند و پس از آن با خیالی راحت بتوانند عمل جراحی را بر روی این کودک به انجام برسانند.
 
این پسربچه پیش‌ازاین دو بار عمل جراحی انجام داده بود ولی در هر دو نوبت، پزشکان موفق به برداشتن تومور نشده بودند زیرا دست زدن به این تومور می‌توانست به اعصاب حرکتی کودک لطمه بزند و پزشکان اطلاع دقیقی از شرایط دقیق و ابعاد غده نداشتند و حتی یک میلی‌متر بیشتر بریدن غده می‌توانست به فلج شدن کامل این کودک منجر شود.
 
در این عمل ویژه که توسط پزشکان اسپانیایی به انجام رسید شاهد این بودیم که دانشمندان اعضای کناری ستون فقرات این بیمار را نیز بازسازی کردند و به ترتیب تمامی احتمالات را برای جراحی امتحان کردند. داشتن فناوری پاپ سه‌بعدی موجب شده است تا علوم در تمامی رده‌ها به پیشرفت نزدیک‌تر شوند و صنایع پزشکی نیز از این موضوع مستثنی نیستند.
 
به‌این‌ترتیب و با این عمل جراحی در حقیقت باب جدیدی برای انجام عمل‌های حیاتی باز شد زیرا پزشکان تازه‌کار می‌توانند با مدل‌های شبیه‌سازی شده با چاپگرهای سه‌بعدی برای مدت طولانی و بدون روبرو بودن با ریسک آسیب زدن به بیمار، به انجام جراحی‌های مختلف دست بزنند و به‌سادگی تمامی ریزه‌کاری‌های جراحی‌های سنگین را یاد بگیرند.
 
همچنین استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی می‌تواند موجب شود تا در آینده‌ای نزدیک شاهد ساخته شدن اعضای مصنوعی برای بدن بیماران باشیم که کاملا با ابعاد و استانداردهای بدن آن‌ها همخوانی دارند. آینده از آن فناوری چاپ سه‌بعدی خواهد بود و اقدام پزشکان اسپانیایی تنها یک شروع برای یک رویه خاص خواهد بود و باید منتظر شنیدن اخبار بیشتری درباره خدمت علوم کامپیوتری به بهبود زندگی و سلامت بشر باشیم.