کدخبر: ۱۰۲۰۵۸ لینک کوتاه

تنظیمات کارخانه هم اطلاعات شخصی اندرویدی ها را پاک نمی کند

بررسی های یک موسسه امنیتی ثابت کرده حتی با اعمال تنظیمات کارخانه بر روی گوشی های اندروید هم داده های شخصی کاربران از این گوشی ها حذف نمی شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، سیستم عامل اندروید در بخش تنظیمات خود دارای گزینه‌ای موسوم به بازگشت به تنظیمات کارخانه است که در صورت اعمال آن ظاهرا تمامی داده‌های شخصی و تنظیمات تغییر یافته کاربر حذف شده و گوشی به وضعیت اولیه تولید شده باز می‌گردد.
 
اما تحقیقات شرکت Avast ثابت می‌کند که این قابلیت کارآیی چندانی ندارد و حتی با استفاده از آن هم داده‌های شخصی افراد قابل بازیابی خواهند بود. لذا اگر فردی تصور کند از این طریق گوشی خود را به طور کامل پاکسازی کرده و سپس آن را در اختیار دیگر افراد قرار دهد، کاملا در اشتباه خواهد بود.
 
کارشناسان Avast با خرید 20 گوشی دست دوم اندروید از سایت ای – بی و بررسی آنها توانستند چهل هزار عکس را بازیابی کنند که در میان آنها عکس‌های بسیار شخصی افراد نیز وجود داشتند. همچنین 750 ایمیل و پیامک، 250 شماره تماس و هویت چهار مالک قبلی این گوشی‌ها نیز در دسترس قرار گرفت. جالب آنکه در یک مورد فرم کامل و پرشده تقاضای دریافت وام یک کاربر سابق این گوشی ها نیز علیرغم اعمال تنظیمات کارخانه در گوشی دست دوم وجود داشت.
 
به گفته صاحب نظران اعمال تنظیمات کارخانه تنها باعث حذف اطلاعات در لایه خود برنامه‌های همراه و نه بر روی حافظه یا RAM گوشی می شود و لذا این اطلاعات به سادگی با جستجویی مختصر قابل دسترسی خواهند بود. این شرکت به کاربران گوشی‌های هوشمند هشدار داده قبل از فروش آنها حتما با مشاوره با افراد متخصص از پاک شدن کامل داده‌های شخصی خود مطمئن شوند.