کدخبر: ۱۰۲۱۶۳ لینک کوتاه

آمریکا ۸۰ درصد از مکالمات صوتی جهان را ضبط می کند

ویلیام بینی یکی از افشاگران قدیمی جاسوسی های دولت آمریکا معتقد است آژانس امنیت ملی این کشور ۸۰ درصد مکالمات صوتی مردم را به طور کامل ضبط و نگهداری می کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، وی که قبلا برای رمزگشایی از پیام‌های مختلف با نهادهای اطلاعاتی آمریکا همکاری داشته می‌گوید: هدف نهایی آژانس امنیت ملی جاسوسی از تمامی شهروندان آمریکایی و کنترل کل آنهاست. نکته جالب این است که این نهاد این اطلاعات را به صورت متادیتا نگهداری نمی‌کند و کل مکالمات صورت گرفته را در قالب فایل‌های صوتی نگهداری می کند.
 
به گفته بینی، آژانس امنیت ملی آمریکا در مورد ماهیت اطلاعاتی که ذخیره می‌کند، دروغ می‌گوید. وی در کنفرانسی که هفته قبل توسط مرکز روزنامه‌نگاری تحقیقی در لندن برگزار شد اظهار داشت حداقل 80 درصد از کابل‌های فیبرنوری جهان از آمریکا گذر می‌کنند. این امر تصادفی نیست و به آمریکا امکان می‌دهد تا همه ارتباطات تبادل شده از این طریق را کنترل و بررسی کند.  از همین طریق 80 درصد کل مکالمات صوتی و نه فقط متادیتای آنها ضبط  و در آمریکا ذخیره می شوند.
 
ویلیام بینی مدت اندکی بعد از حوادث 11 سپتامبر و به دنبال تشدید فعالیت های جاسوسی دولت آمریکا که باعث نقض حریم شخصی مردم عادی شده بود، آژانس امنیت ملی آمریکا را ترک کرد.
 
وی افزود که اعتمادی به رویه های جمع آوری اطلاعات آژانس امنیت ملی آمریکا وجود ندارد و این سازمان به کمتر از جاسوسی از همه مردم آمریکا رضایت نخواهد داد. بینی همچنین از ادوارد اسنودن به علت افشاگری‌های تکان دهنده‌اش بر علیه تخلفات آژانس امنیت ملی آمریکا تقدیر کرد.