کدخبر: ۱۰۲۴۵۶ لینک کوتاه

تشکیل کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی

کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی بر اساس مصوبه جلسه اخیر شورای عالی فناوری اطلاعات با هدف تامین محیط تعامل پذیری و بهره مندی از خدمات پایه و مورد نیاز دولت الکترونیکی تا یک ماه آینده تشکیل می شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس،‌ هفتمین جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات با حضور معاونان برنامه ریزی و نظارت راهبردی و علمی و فناوری رئیس جمهور، وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و مشاور فرهنگی رییس جمهور برگزار شد.
 
بر اساس مصوبه این جلسه، کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی با حضور نمایندگان وزارت خانه های ارتباطات،‌اطلاعات و دفاع و همچنین معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی،‌بانک مرکزی، دبیرخانه شورای عالی فناوری اطلاعات، دستگاه های متولی پایگاه اطلاعات و متقاضی اطلاعات تشکیل خواهد شد.
 
نحوه تعامل بین دستگاه متقاضی و دارندگان پایگاه داده پایه کشور جهت تعیین و تبادل اقلام اطلاعاتی مورد نیاز و رفع اختلاف های احتمالی موجود در این حوزه،‌از دیگر مصوبات جلسه هفتم شورای عالی فناوری اطلاعات است.
 
این مصوبه زیرساخت های توسعه خدمات الکترونیکی دستگاه‌ها را فراهم خواهد کرد.
 
همچنین مقرر شد، طی سه ماه پس از ابلاغ مصوبه،طرح شبکه اختصاصی دستگاه‌ها از سوی خود دستگاه‌ها به سازمان فناوری اطلاعات ایران ارائه شود.
 
از سوی دیگر در این جلسه مصوب شد  تا طرح کلی کریدورهای علم و فناوری کشور توسط یک کارگروه متشکل از معاونان برنامه ریزی و نظارت راهبردی و علمی و فناوری رئیس جمهور و همچنین دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات و شورای عالی عتف آماده و به دولت ارائه شود.
 
گفتنی است کریدورهای علم و فناوری را ترکیب منسجمی از دانشگاه ها، پارکهای فناوری، مراکز تحقیقی و پژوهشی، شرکتهای با فناوری برتر، سرمایه های مخاطره پذیر، امکانات و زیرساختهای فیزیکی و نهادی و سرمایه انسانی می دانند که در یک محدوده خاص جغرافیایی با یک مدیریت متمرکز و ساختار حقوقی خاص با اتصال با یک بازار مصرف، محصولات و خدمات دانش محور را تولید می کنند.
 
بر اساس این گزارش، اسحاق جهانگیری،‌ معاون اول رییس جمهور در هفتمین شورای عالی فناوری اطلاعات،‌ با اشاره به برنامه ریزیهای دولت برای توسعه فناوری اطلاعات و سرمایه‌گذاری در بخش شبکه ملی اطلاعات گفت: بازارهای جدیدی در کشور در بخش فناوری اطلاعات در حال شکل گیری است و انتظار می رود با توسعه این بخشها، بخش مهمی از دغدغه اشتغال افراد تحصیل کرده جامعه برطرف شود.
 
وی اظهار داشت: طرح شبکه ملی اطلاعات و توسعه فناوری اطلاعات اتفاق مهمی است که می تواند هم در بخش فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و هم در بخش اقتصادی کشور تحولات بزرگی ایجاد کند.
 
وی خاطرنشان کرد: با توانمندی و ظرفیت فراوانی که در نیروهای دانشگاهی کشور وجود دارد و با برنامه ریزی و سرمایه گذاریهایی که قرار است در بخش فناوری اطلاعات انجام شود، انتظار می رود دستگاه های اجرایی در خصوص برنامه ها و چشم اندازهای موجود در بخش فناوری اطلاعات و شبکه ملی اطلاعات به یک دیدگاه و رویکرد مشترک دست پیدا کرده و بطور هماهنگ در این زمینه تلاش کنند.
 
جهانگیری همچنین با تاکید بر اهمیت توسعه کریدورهای علمی و فناوری در کشور، خواستار تشکیل جلسه‌ای کارشناسی متشکل از بخشهای مربوطه برای بررسی راهکارهای توسعه کریدورهای علمی و فناوری و ارائه گزارش آن در جلسات آتی این شورا شد.
 
همچنین، ‌در این جلسه، ‌معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری،‌ با اشاره به اهمیت جایگاه علم و فناوری اظهارداشت: منابع حاصل از برنامه برای اهداف رشد بالای اقتصادی کافی نیست و تنها راه تحقق اهداف، بهره‌گیری از فناوری است.
 
بر اساس این گزارش،‌ دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات در این جلسه، گزارشی از پیشرفت طرح شبکه ملی اطلاعات، چالشهای پیش رو و الزامات این طرح ارایه کرد.