کدخبر: ۱۰۲۵۳۷ لینک کوتاه

افزایش سه برابری عمر باتری اسمارت فون ها

تحقیقات پژوهشگران دانشگاه استنفورد به ساخت باتری های جدیدی منجر شده است که به جای اینکه همانند باتری های لیتیوم یونی کنونی، قدرت زیادی را به هدر بدهند، از یک لایه شیلد کربنی در مقیاس نانو که عمر باتری را افزایش می دهد، استفاده می کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از آی‌تی‌رسان، محققان در دانشگاه استنفورد، موفق به تولید نسل بعدی باتری‌های لیتیوم یونی کنونی شدند.

باتری های جدید، به جای این که همانند باتری‌های لیتیوم یونی کنونی، قدرت زیادی را به هدر بدهند، از یک لایه شیلد کربنی در مقیاس نانو که عمر باتری را افزایش می‌دهد، استفاده می‌کنند. یکی از این محققان که به عنوان پروفسور در دانشگاه استنفورد فعالیت می‌کند، می‌گوید که این باتری برای کاربران گوشی‌های هوشمند ۲ تا ۳ برابر عمر باتری کنونی را به همراه خواهد داشت.

البته انتظار اینکه به زودی این نوع باتری را ببینید، نداشته باشید؛ چرا که کارهای مهندسی و تکنیکی زیادی باقی مانده است. یکی از مشکلات پیش رو سایز باتری است که باید در داخل یک گوشی هوشمند جای بگیرد.

باتری‌های امروزی ۳ بخش دارند: الکترولیت که الکترون‌ها را تولید می‌کند، آنود که این الکترون‌ها را تخلیه می‌کند و کاتود که وظیفه دریافت الکترون‌ها را به عهده دارد. کار سخت محققان این است که لیتیوم را در آنود جای دهند که بازدهی و قدرت بیش‌تری را برای سلول‌های باتری به همراه خواهد داشت.

لیتیوم برای به کارگیری در آنود محدودیت‌های زیادی دارد. بسیاری از مهندسان جستجو را رها کرده‌اند ولی محققان راهی را برای حفاظت از لیتیوم در برابر مشکلاتی که تاکنون آن را مبتلا می ساخت، یافته‌اند. حال فقط باید امید داشت این تحقیق به افزایش قابل توجه عمر باتری گوشی هوشمند آینده شما منجر شود.