کدخبر: ۱۰۲۸۸۵ لینک کوتاه

بهره برداری از پایگاه فضایی انگلیس در سال ۲۰۱۸

باتوجه به گسترش تقاضا در بخش سفرهای فضایی بویژه توریسم فضایی، انگلیس قصد دارد نخستین پایگاه فضایی خود را احداث و تا سال ۲۰۱۸ به بهره برداری برساند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سود حوزه توریسم فضایی سالانه بالغ بر 65 میلیون دلار برآورد شده و سود صنعت فضا تا دهه 2030 میلادی نیز 33.9 میلیارد دلار ارزیابی می‌شود.
 
پایگاه فضایی انگلیس نخستین پایگاه فضایی تجاری غیرآمریکایی محسوب شده و نسخه کوچکی مشابه پایگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا آمریکا است.
 
بر اساس جدول زمانی که ماه گذشته میلادی در نمایشگاه بین‌المللی هوایی فارنبرو ارائه شد، پایگاه فضایی انگلیس با بودجه 85.5 میلیون دلاری ساخته خواهد شد.
 
عملیاتی شدن پایگاه فضایی در سال 2016، نخستین پرتاب زیرمداری در سال 2018، نخستین پرتاب ماهواره زیرمداری در سال 2020، تست موتور موشک هیبریدی برای سفر به مدار زمین در سال 2026 و پرتاب نخستین فضاپیما از خاک انگلیس برای چهار سال بعد (سال 2030) برنامه‌ریزی شده است.
 
برای احداث این پایگاه فضایی، هشت مرکز در انگلیس، ولز و اسکاتلند در نظر گرفته شده‌اند که شامل فرودگاه Newquary در جنوب انگلیس، سایت Llanbeder در شمال ولز و شش سایت در اسکاتلند است.

منطقه مورد نظر باید در نزدیکی آب‌های آزاد احداث شود تا کمترین خطر را برای مردم ایجاد کند؛ همچنین بدلیل خطرات احتمالی در سفرهای فضایی، انگلیس نیازمند اعمال تغییر در مقررات هوافضا است.
 
آژانس فضایی انگلیس تا ماه اکتبر (مهر ماه) فرصت دارد در خصوص محل احداث پایگاه فضایی تصمیم‌گیری کرده و کار احداث را بسرعت آغاز کند.
 
باوجود شرایط مناسب سایت‌های درنظر گفته شده در اسکاتلند، این خطر وجود دارد که این کشور تا سال 2018 اعلام استقلال کند؛ پیش‌بینی می‌شود که فرودگاه Newquary بعنوان محل نهایی احداث پایگاه فضایی انتخاب شود.