کدخبر: ۱۰۳۰۷۳ لینک کوتاه

یک ایده مفهومی جذاب

هواپیمایی با صفحه نمایش ۳۶۰ درجه داخل کابین

یک شرکت پاریسی اخیراً یک جایزه برای طراحی یک جت مفهومی بدون پنجره به نام IXION را دریافت کرده است؛ ایده این جت استفاده از دوربین هایی در اطراف هواپیما و صفحه نمایش خمیده داخل کابین برای نمایش تصویر ۳۶۰ درجه با رزولوشن بالا روی دیوارها و سقف است.

به گزارش «اقتصادنیوز» به نقل از آی‌تی‌ایران، یک شرکت پاریسی اخیراً یک جایزه برای طراحی یک جت مفهومی بدون پنجره به نام IXION را دریافت کرده است؛ ایده این جت استفاده از دوربین‌هایی در اطراف هواپیما و صفحه نمایش خمیده داخل کابین برای نمایش تصویر ۳۶۰ درجه با رزولوشن بالا روی دیوارها و سقف است. 

 این ایده احتمالا برای پرواز در هوای خوب خیلی رویایی و جذاب به نظر می‌رسد مثلاً پرواز بر فراز اقیانوس و یا جنگل‌ها و یا شهرها در شب. 

این ایده همچنین شامل بهره‌گیری از پنل‌های خورشیدی برای تامین نیروی مربوط به صفحات نمایش است. 

حذف پنجره‌ها مزیت‌های خود را دارد. کاهش مواد باعث وزن کمتر هواپیما می‌شود و در عین حال انعطاف بیشتری برای طراحی داخل هواپیما را هم فراهم می‌کند. از طرف دیگر استفاده از صفحه نمایش روی دیوارهای داخل کابین امکانات عرضه محتواهای تصویری دیگر را فراهم می‌کند.

ایده کابین‌های شفاف البته ایده‌ای است که برخی شرکت‌های سازنده هواپیما مشغول کار روی آن هستند. شرکت ایرباس در سال ۲۰۱۲ در نمایشگاه هوایی پاریس ایده کابین هواپیما با صفحه نمایش را به همگان نشان داد و اوایل امسال نیز یک شرکت هوایی مستقر در بوستون آمریکا یک هواپیمای جت بدون پنجره را به نمایش گذاشت. 

احتمالا به زودی شاهد این تکنولوژی در هواپیماهای شخصی و سپس در هواپیماهای تجاری خواهد بود. در آن زمان پرواز با هواپیما جذابیت فوق‌العاده‌ای خواهد داشت و دیگر کسی سر نشستن کنار پنجره رقابت نمی‌کند.