کدخبر: ۱۰۴۴۵۱ لینک کوتاه

قائم مقام رگولاتوری:

برای تلویزیون اینترنتی مزایده برگزار نمی شود

قائم مقام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی از تدوین دستورالعمل های اجرائی ترابردپذیری شماره ها (Mobile Number Portability) خبر داد.

خبرگزاری تسنیم نوشت:

لطف‌اله سبوحی که در همایش "مجوزدهی و توسعه خدمات ارتباطی، از سیاستگذاری تا اجرا" سخن می‌گفت با اشاره به مطلب فوق گفت: کلیات ترابردپذیری شماره‌ها در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شده است و دستورالعمل‌های اجرائی آن باید در همکاری نزدیک با اپراتورها نوشته شود که امیدواریم با انجام این کار تا سال آینده زمینه اجرائی شدن ترابردپذیری شماره‌ها را فراهم کنیم.

وی افزود: با اجرای ترابردپذیری شماره‌ها، فضای رقابتی در بین اپراتورها ایجاد شده و مردم این حق را دارند تا با حفظ شماره خود، از اپراتوری که خدمات با کیفیت بهتر و تعرفه مناسب‌تر ارائه می‌کند، سرویس بگیرند.

او اجرای رومینگ ملی بین اپراتورها، اصلاح پروانه‌ها، اعطای پروانه ارتقای تلفن همراه به نسل 3 و بالاتر را از اقدامات رگولاتوری در یکسال گذشته عنوان کرد و گفت: اهمیت پهن باند در شبکه ثابت نیز کمتر از شبکه‌های سیار نیست.

سبوحی با اشاره به اینکه در حوزه پهن باند ثابت، تنوع بیش از حدی در اعطای پروانه ارائه خدمات وجود داشته، ابراز کرد: این موضوع در قیمت نهائی ارائه سرویس نیز موثر بوده است و اگر این پروانه‌ها در قالب‌های بزرگتر تجمیع شود می‌توانیم شاهد افزایش کیفیت و یا کاهش قیمت در خدمات باشیم.

قائم مقام رگولاتور ارتباطی تصریح کرد: این گمانه‌زنی به وجود آمده که با تجمیع پروانه‌ها انحصار شکل می‌گیرد اما ما به دنبال این هستیم که در تعامل با اپراتورها و با مشارکت خود آنها نسبت به بازنگری  پروانه‌های PAP، SAP، ISP و ISDP اقدام کنیم و حذف هیچ یک از فعالان بخش در برنامه نیست.

سبوحی با اشاره به اینکه کلیات پروانه IPTV نیز در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شده، افزود: پس از دریافت نظرات در جلسات مشترک با وزارت ارشاد و صدا و سیما، مقدمات صدور پروانه IPTV (تلویزیون اینترنتی) فراهم شده است.

وی درباره نحوه صدور پروانه IPTV گفت: روش رگولاتوری در اعطای پروانه IPTV به صورت عمومی بوده و مزایده‌ای برگزار نخواهد شد و شرکتهایی که شرایط لازم را احراز کنند، می‌توانند پروانه دریافت کنند و با همکاری و مشارکت دارندگان پروانه شبکه‌های دسترسی نسبت به ارائه خدمات به کاربران نهائی اقدام کنند.