کدخبر: ۱۰۷۴۵۶ لینک کوتاه

وزیر ارتباطات خبر داد

اجرایی شدن موتور جست وجوی بومی در شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات، در حاشیه جلسه شورای فنی این وزارتخانه گفت: شورای راهبری موتور جست وجوی بومی با هدف عملیاتی سازی در شبکه ملی اطلاعات، در وزارت ارتباطات اجرایی می شود.

به گزارش «اقتصادنیوز» محمود واعظی با بیان این مطلب گفت: این شورا متشکل از نمایندگان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، و سه عضو به نمایندگی بخش خصوصی و نمایشگاهی است.
 
او به وظایف شورای راهبری موتور جست‌وجوی بومی، اشاره کرد و گفت: انسجام و جهت دهی، هدایت و راهبری پروژه‌های موتورجست‌وجوی بومی برای شبکه ملی اطلاعات با پشتیبانی کامل از خط و زبان فارسی، خدمات جست‌وجوی دولت الکترونیک و درگاه مجتمع‌سازی خدمات فناوری اطلاعات از جمله این وظایف است.

واعظی اظهار کرد: طرح موتور جست‌وجوی بومی که به عنوان درگاه مجازی استفاده از خدمات در شبکه ملی اطلاعات است با هدف استقلال در فضای سایبری و ارائه خدمات مناسب با فرهنگ و نیازهای کاربران فارسی زبان در نظر گرفته  شده است.

 وزیر ارتباطات گفت: تمرکز این طرح بر ارائه خدمات متکی بر اطلاعات محلی و منابع اطلاعاتی بومی است که از جمله این موارد می‌توان به ارائه سرویس جست‌وجو بر روی منابع اطلاعاتی مورد استفاده در خدمات دولت الکترونیک، سلامت الکترونیک، بانک داری الکترونیک و آموزش الکترونیک اشاره کرد.

او ادامه داد: در این راستا طی چند سال اخیر در سازمان فناوری اطلاعات ایران فعالیت‌هایی در حوزه‌های توسعه خدمات موتور جست‌وجو، دادگان و ابزارهای پردازش زبان فارسی صورت گرفته است.

 واعظی به برخی از مهم‌ترین خدمات موتور جست‌وجوی بومی اشاره کرد و گفت: توسعه پایلوت موتور جست‌وجوی فارسی سامانه و خدمت ترجمه ماشینی، سامانه پرسش و پاسخ قرآنی، توسعه  شبکه واژگانی عمومی زبان فارسی (WORD NET)، مجموعه داده محک استاندارد برای بازیابی اطلاعات در زبان فارسی ، ابزارهای پردازش زبان فارسی نظیر خطا‌یاب و ریشه‌یاب از جمله این خدمات است.

او تصریح کرد به منظور ارزیابی دقیق و مستمر سامانه‌های توسعه داده شده ابزارهای پایش و رصد این خدمات نیز توسعه یافته است.

وزیر ارتباطات از معاون برنامه‌ریزی  ونظارت راهبردی وزارت خواست با توجه به اهمیت پروژه به اولویت دادن اعتبار برای آن اقدام کند.