کدخبر: ۱۰۸۷۹۷ لینک کوتاه

بازسازی اثر انگشت سیاستمدار آلمانی از سوی هکرها

فناوری بیومتریک مبتنی بر اثر انگشت برای ایمن سازی دسترسی به گوشی‌ها و دیگر وسایل الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما حالا به ابزاری برای سوءاستفاده مبدل شده است.

خبرگزاری فارس نوشت:

یک گروه هکری اروپایی موسوم به باشگاه رایانه‌ای آشوب یا Chaos Computer Club مدعی شده که اثر انگشت اورسلا وون در لین وزیر دفاع آلمان را با استفاده از عکس‌های انگشت شست وی کپی و بازسازی کرده است.
 
این هکر که Jan Krissler نام دارد می‌گوید موفق شده با استفاده از یک عکس نمای نزدیک از اثر انگشت شست این وزیر آلمانی چنین کاری انجام دهد. این عکس در جریان نشستی در هامبورگ آلمان از وی گرفته شده است. با توجه به تکرار عکس یاد شده در جریان کنفرانس مطبوعاتی از زوایای مختلف بازسازی بیومتریک اثر انگشت این وزیر به راحتی صورت پذیرفته است.
 
علم بیومتریک برای شناسایی افراد بر مبنای ویژگی‌های رفتاری و روانشناختی آنها مانند صدا، چهره، امضا و اثر انگشت به کار می‌رود و تمامی این موارد نشانه‌هایی محسوب می‌شوند که خاص هر فرد بوده و البته از طریق عکس‌های مختلف هم تا حدی قابل شناسایی هستند. اما تا به حال سابقه نداشته که بتوان با بررسی عکس یک فرد ویژگی‌های بیومتریک او را استخراج کرد.
 
اگر چه هکرها برای حمله به افراد و سوءاستفاده از آنها با به کارگیری ویژگی‌های بیومتریک اقدام می‌کنند، اما محققان می‌گویند حسگرهای بیومتریک مورد استفاده برای اسکن کردن اثر انگشت و دیگر ویژگی‌های خاص هر فرد از دقت کافی برخوردارند تا تفاوت اثر انگشت واقعی یک فرد را با اثر انگشت قلابی او که از طریق یک عکس ساخته شده، دریابند. البته ممکن است این دستاورد هکری موجب ارتقای فناوری بیومتریک شود.