کدخبر: ۱۱۰۲۳۱ لینک کوتاه

وزاری ارتباطات ایران و عراق تاکید کردند:

عزم ایران و عراق برای گسترش روابط حوزه ارتباطات

در نشست دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق برای توسعه همکاری‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات دو کشور، عزم جدی خود را برای گسترش روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف حوزه ICT اعلام کردند.

به گزارش «اقتصادنیوز» محمود واعظی در دیدار با همتای عراقی  خود، حسن کاظم الراشد اظهار داشت: کمیته ای مشترک بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق،  به منظور بررسی  و کمک به گسترش  همکاری ها  در زمینه های مختلف پست، پست بانک ، ماهواره،  اینترنت،  تلفن همراه و ثابت بین دو کشور تشکیل خواهد شد تا شاهد توسعه روابط دو کشور ایران و عراق در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  با اشاره به اماکن زیارتی دو کشور ایران و عراق و تردد قابل توجه سالانه  زوار اظهار داشت: از آنجایی که در روزهای خاصی همچون اربعین حسینی  شاهد تعداد کثیری از زوار ایرانی در عتبات عالیات  هستیم نیازمند اتخاذ راهکارهایی به منظور تسهیل برقراری ارتباط برای زایران دو کشور  هستیم.

وی گفت:  با کاهش تعرفه رومینگ بین الملل اپراتور های دو کشور، باید ارتباطات بیشتری با کیفیت بهتری  برای برقراری تماس ایجاد شود.

واعظی مرز طولانی دو کشور ایران و عراق را موجب ایجاد برخی تداخلات فرکانسی عنوان کرد و گفت: باید در خصوص مقابله با تداخل فرکانسی بین دو کشور راهکارهای اثر بخشی اتخاذ  شود.

در ادامه  این نشست دو جانبه ؛ وزیر ارتباطات عراق نیز ضمن قدردانی از حمایت های ارزشمند ایران در مقابله با تروریست و گروهک داعش گفت: دو کشور ایران وعراق منافع مشترک زیادی با هم دارند  و با توجه به این که دو کشور جایگاه ویژه ای در خاورمیانه و خلیج فارس دارند می توانند در زمینه های مختلف فرهنگی، اجتماعی ،اقتصادی و سیاسی مناسبات خود را افزایش دهند.

حسن  کاظم الراشد با تاکید بر اینکه  زمینه همکاری دو کشور در حوزه ICT بسیار وسیع است خواستار کمک های ایران به عراق برای توسعه این صنعت در عراق شد.

وی از حضور بخش خصوصی دو کشور به منتظور کمک به  رشد و توسعه رشد ICT دو کشور  استقبال کرد و گفت: آمادگی هرگونه کمک برای کاهش تعرفه  رومینگ بین الملل بین اپراتور های تلفن همراه دو کشور ایران و عراق هستیم.

وی گفت: در گذشته همکاریهایی وسیعی در زمینه مبادلات  پستی داشتیم که  باید همکاری های مشترک  خود را در زمینه پست و پست بانک افزایش دهیم.

در ادامه وزیر ارتباطات جمهوری عراق با اشاره به دستاورد های پژوهشی ایران در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: کشور عراق در طی 25 سال اخیر با چالشها و جنگ مواجه بوده و با توجه به رشد روز افزون ارتباطات و فناوری اطلاعات نیازمند استفاده از تجربیات ارزنده ایرانیان در این زمینه هستیم.

حسن کاظم الراشد همچنین خواستار حمایت های متقابل دو کشور در اتحادیه جهانی بخصوص اتحادیه جهانی مخابرات(ITU) شد و با اشاره به پیاده سازی دولت الکترونیک در ایران گفت: با توجه به تلاش جمهوری اسلامی ایران  در جهت پیاده سازی  شبکه ملی اطلاعات و  ارائه خدمات الکترونیکی می توان شکوفایی این کشور را در حوزه ICT  قابل توجه دانست.

واعظی همچنین در پایان این نشست در پایان این نشست ،  پیروزی های نظامیان عراق را علیه تروریسیم به ملت و دولت عراق تبریک گفت و همچنین از میهمان نوازی های ملت و دولت عراق از زوار ایران تشکر کرد.