کدخبر: ۱۱۳۲۱۵ لینک کوتاه

وزیر ارتباطات

دولت همراه کلید خورد

وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات به مناسبت سالگرد تاسیس وزارتخانه متبوعش با تشریح عملکرد فعالیتهای انجام شده دراین حوزه، از فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای اجرای دولت همراه خبر داد.

امروز 21 اسفند ماه صد و سی و هشتمین سال روز تاسیس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، هم‌زمان با این روز تصریح کرد: زمانی که کار بزرگی انجام می‌شود، نتیجه کار مجموعه‌ای است که با هم کار می‌کنند. ما در وزارت ارتباطات تلاشمان بر تحقق بخشیدن به مطالبات مردم، مطالبات نظام و تحقق برنامه‌ای که بر اساس آن از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفته‌ایم، است. در این راه مشکلاتی هم از داخل مانند مشکلات بودجه و هم از خارج مانند مشکلات تحریم سد راه ماست اما من به این موانع توجه نکرده و به هدفم نگاه می‌کنم. اعتقادم بر این است که مردم ما را برای رد کردن موانع انتخاب کرده‌اند.

وی افزود: در این دولت موضوع ارتباطات و فناوری مورد توجه رییس جمهور و مجلس شورای اسلامی قرار دارد، به همین جهت ما طرح‌های زیادی را کلید زده‌ایم که به مرور در حال انجام است البته برخی از این پروژه‌ها بلند مدت هستند؛ به عنوان مثال پروژه‌های بزرگ دوساله داریم. ما سعی‌مان بر این است که به قول‎هایی که به مردم داده‌ایم عمل کنیم تا در مقابلشان شرمنده نشویم. همه حرف من این است که نمره وزارت ارتباطات و فناوری را باید مردم بدهند. ما خدمتگزار مردم هستیم و باید تلاشمان، خوب کار کردن باشد و انتقادات و مطالبات مردم را پذیرا باشیم. ان شا الله اگر مردم قبول کنند، خدا هم قبول می‌کند.

وزیر ارتباطات درباره دولت الکترونیک گفت: دولت الکترونیک از برنامه‌های دولت است که وزارت ارتباطات مجری آن است. در حال حاضر زیر ساخت‌های لازم را آماده کرده‌ایم، در حال مذاکره با دستگاه‎های مختلف هستیم. ما کل دستگاه‌ها را به 14 خوشه تقسیم کرده‌ایم و تمام خوشه‌ها برای الکترونیک شدن برنامه ریزی می‎کنند. خوشبختانه در حال حاضر کار برخی از این خوشه‎ها مانند مالیات،گمرک، ثبت احوال و ثبت اسنادبه پایان رسیده است. ما بستر لازم برای اینکه مردم از سیستم کامپیوتر خود، کارهایشان را انجام دهند را آماده کرده‌ایم.

وی در ادامه گفت: همه دولت و به صورت ویژه بدنه دولت را باید متقاعد کنیم که انجام شدن کار مردم مهم است، انجام دادن کار مردم لزوما به این معنی نیست که همه پرونده‌ها باید روی میز باشند و مردم از دفتری به دفتر دیگر و از اداره ای به اداره دیگر مراجعه کنند، باید تمام مدارک لازم روی سایت باشد. مردم نیز بر اساس آنچه نیاز است کارشان را انجام دهند. اما مثل همه کارها در مرحله اول یک‌سری مقاومت‌ها وجود دارد. هنوز مردم تا حضوری با کسی صحبت نکنند راضی نمی‎شوند؛ مانند فردی که تا پزشک معالجش فقط دستور عمل داده و دارو ندهد، گمان می‌کند دکتر تخصص ندارد. وزارت خانه، نهادهای غیر دولتی، صدا و سیما و رسانه‌ها در این فرهنگ سازی نقش دارند. این کار باعث می‌شود راه تبعیض و جعل بسته شود، سرعت کار بالا رود و معضلاتی چون ترافیک، آلودگی هوا و ... حل شود.


واعظی درباره جایگزینی دولت همراه به جای دولت الکترونیک گفت: ما امسال مجوز نسل سوم و چهارم را برای اپراتورها گرفته‌ایم که در نوع خودش کار بزرگی محسوب می‌شود. تا پایان امسال بیش از 200 شهر از اینترنت نسل سه و 45 تا 47 شهر از اینترنت نسل چهار بهره‎مند خواهند شد. این امر در سال آینده با سرعت در سایر شهرها ادامه خواهد داشت. در حال حاضر اینترنت نسل پنج در هیچ جای دنیا عملی نشده است، اما در تمام موسسات بزرگ مطالعاتی دنیا در حال بررسی است، پیش بینی‌ها خبر از بهره برداری در سال 2020 می‌دهد، اما امکان زودتر به نتیجه رسیدن هم وجود دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تشریح کرد: ما می‌خواهیم به جای دولت الکترونیک، دولت همراه را عملی کنیم که مردم بتوانند کارهایشان را از طریق موبایل‌ها انجام دهند. برای دولت همراه نیز زیرساخت‌ها فراهم شده است، با دستگاه‎های مختلف صحبت کرده و از هر نوع همکاری استقبال می‌کنیم. شعار آی‎تی‌یو "همه کس، همه جا و در هر زمان" است، یعنی هر فرد نیازمند انجام کاری باشد محدودیت زمان و مکان ندارد و با در دست داشتن یک موبایل می‎تواند کارهایش را انجام بدهد.

منبع:ایسنا