کدخبر: ۱۱۵۵۹۹ لینک کوتاه

۲۰ هزار سیم کارت به نام یک نفر در اصفهان

رئیس اداره امور مشترکین سیار شرکت مخابرات اصفهان گفت: مواردی مانند ثبت ۲۰ ، ۱۵ و ۱۰ هزار سیم کارت به نام یک نفر در این استان وجود داشته که با آن برخورد شده است.

فرشته صبایی گفت: این افراد در سال‌هایی که خرید و فروش سیم کارت تلفن همراه رونق بسیاری داشت بویژه در سال های 84 و 85 اقدام به ثبت نام و خرید هزاران سیم کارت به نام خود کرده بودند.
 
وی با بیان اینکه در آن برهه از زمان محدودیتی برای ثبت نام سیم کارت وجود نداشت، ادامه داد: از سال 92 و با قانون جدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مبنی بر اینکه هر فرد می‌تواند حداکثر 10 سیم کارت داشته باشد برخورد با این موارد آغاز شد.
 
این کارشناس با تاکید بر اینکه این سیم کارت‌ها، اعتباری بوده است، اظهار کرد: از سال 92 در این زمینه اقدام و با فعال نگه داشتن 10 سیم کارت آخر واگذار شده به این افراد، سایر سیم کارت‌ها و ارتباط آنها را قطع کردیم.
 
صبایی اضافه کرد: با دادن اخطار و پیامک به مالکان این سیم کارت ها از آنها خواسته شد تا برای احراز هویت سایر سیم کارت‌ها اقدام کنند.
 
وی تصریح کرد: بر اساس قانون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، هر فرد ایرانی می‌تواند حداکثر 10 سیم کارت و هر اداره حقوقی حداکثر 50 سیم کارت از یک اپراتور تلفن همراه داشته باشد.
 
رئیس امور مشترکین سیار شرکت مخابرات اصفهان با تاکید بر اینکه اکنون هیچ فعال سازی سیم کارت تلفن همراه بدون احراز هویت مالک آن انجام نمی‌دهیم، گفت: احراز هویت مالک سیم کارت از طریق کد ملی صورت می گیرد.
 
صبایی افزود: سیم کارت ها به صورت غیر فعال در اختیار خریدار قرار می‌گیرد و او برای فعال کردن آن باید با همراه داشتن کارت ملی به اداره امور مشترکین جهت احراز و ثبت هویت مراجعه کند.
 
وی خاطر نشان کرد: در دو سال گذشته به همه مشترکانی که کد ملی آنها برای سیم کارتشان ثبت نشده بود یا تناقض داشت، پیامک اخطار ارسال و جهت رفع آن اقدام شد.
 
به گفته وی در چند سال گذشته نیز حدود یک هزار سیم کارت اعتباری همراه اول برای تعدادی از حجاج تمتع در نظر گرفته و بدلیل کمبود وقت، کار احراز هویت برای فعال سازی آنها انجام نشد اما به همه آنها پیامک فرستادیم و خواستیم تا برای احراز هویت مالک سیم کارت مراجعه کنند.
 
وی تصریح کرد: سیم کارت افرادی که مراجعه نکردند، قطع شد.
 
در سال های اخیر سوء استفاده و کلاهبرداری هایی با استفاده از سیم کارت های با هویت جعلی صورت می گیرد.
 
بنابر این سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با همکاری اپراتورها از سال گذشته اقدام به احراز هویت مشترکان تلفن همراه کردند.
 
در این برنامه از مشترکان تلفن همراه که کد ملی آنها هنگام خرید سیم کارت در سامانه اپراتورها ثبت نشده بود درخواست شد که شماره ملی خود را برای اپراتور ارسال کنند چراکه در غیر این صورت سیم کارت آنها در ابتدا یک طرفه و پس از مدتی قطع خواهد شد.
 
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بمنظور ایفای وظایف و اختیارات حاکمیتی، نظارتی و اجرایی در حوزه ارتباطات، فناوری اطلاعات و ارتباطات رادیویی تاسیس شده و زیر مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
 
تدوین و تنظیم مقررات، آیین نامه‌ها، جدول های تعرفه و نرخ های کلیه خدمات در بخش‌های مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف رقابت سالم، تداوم ارائه خدمات و رشد کیفی آنها از جمله وظایف این سازمان است.
 
استان اصفهان حدود چهار میلیون و 400 هزار مشترک تلفن همراه اپراتور همراه اول دارد که حدود سه میلیون آنها سیم کارت اعتباری است.

منبع: ایرنا