کدخبر: ۱۱۶۶۴۵ لینک کوتاه

شبکه‌‏های اجتماعی لزوما موفقیت را تضمین نمی‏‌کنند

پایان تلخ برای استارت‏اپ میلیون‏ دلاری

Secret تا قبل از اعلام تعطیلی ۱۵ میلیون کاربر و میلیون‏‌ها دلار سرمایه‏ جذب کرده بود.

پس از تعمق زیاد و مشورت با اعضای هیات مدیره من تصمیم گرفته‌ام که Secret را تعطیل کنم.» این جملات David Byttow بنیان‌گذار و صاحب استارت‏آپ Secret که کمتر از ۱۶ ماه از عمرش می‌گذرد بسیاری را شوکه کرد. استارت‏آپی که تا همین چند ماه قبل با ۱۵ میلیون کاربر آن‏قدر موفق به نظر می‏رسید که ده‏‌ها میلیون دلار سرمایه‌‏گذاری جدید دریافت کرده بود. اما ماجرا از حدود یک سال قبل شروع شد. تابستان سال گذشته کسانی که در استارت‏آپ Secret کار می‏‌کردند در دفتر این شرکت در جنوب سانفرانسیسکو گردهم آمدند تا به سخنرانی بنیان‌گذاران این شرکت گوش دهند. Secret در آن زمان به تازگی ۲۵ میلیون دلار سرمایه‌‏گذاری جدید جذب کرده بود تا روی اپلیکیشن موبایل خود کار کند. اپلیکیشنی که به کاربران اجازه می‌‏دهد به طور ناشناس اطلاعات یا رازهای خود را با گروهی از دوستان و کاربران به اشتراک بگذارند. ایده عجیب ولی جذابی که با سروصدای زیاد بسیاری را در سیلیکون ولی متوجه این شرکت کوچک کرد. 

اما آن جلسه مشهور در زمانی برگزار شد که بسیاری از کارکنان اخباری را شنیده بودند که David Byttow و Chrys Bader بنیان‌گذاران Secret بخشی از سهام خود در شرکت به ارزش ۶ میلیون دلار را فروخته بودند و بعدا Byttow هم یک ماشین فراری قرمزرنگ خریداری کرده بود. نکته جالب آنکه دو بنیان‌گذار شرکت این موضوع را به کارکنان نگفته بودند و برخی از آنان، آن را از خود Secret (که احتمالا از سوی یکی از کارکنان لو رفته بود)  فهمیده بودند. حالا ایده‏ ای که تمام شرکت بر پایه آن ساخته شده بود علیه خود صاحبانش به کار گرفته شده بود. 

یکی از این کارکنان که به طور ناشناس با نیویورک تایمز صحبت کرده، می‏گوید: هر چند در آن جلسه دو بنیان‌گذار شرکت به همه دوباره اطمینان دادند که خود را وقف Secret کرده‏اند اما در واقع پایه بی‌اعتمادی بنا نهاده شده بود و اعتماد برخی از کسانی که در Secret کار می‏‌کردند از آن زمان از بین رفت. او می‌‏گوید: « اگر بنیان‌گذاران شرکت پولی را مخفیانه زیر میز برده باشند  به این معنی است که به دنبال راهی برای محافظت از خودشان در برابر شکست احتمالی Secret در آینده بوده‏‌اند.»

سرانجام نگرانی کارکنان به واقعیت پیوست. روز سه‌شنبه گذشته بعد از ماه‌ها افت استقبال از اپلیکیشن Secret آقای Byttow به کارکنانش گفت که قصد تعطیل کردن آن را دارد. او ساعاتی پس از آنکه BuzzFeed  اعلام کرد  Secret  قصد تعطیل شدن دارد در یک پست آنلاین نوشت: پس از تعمق زیاد و مشورت با اعضای هیات مدیره من تصمیم گرفته‌ام که Secret را تعطیل کنم. او گفت طی چند هفته آینده کارهای مربوط به تعطیل کردن شرکت را انجام می‏‌دهد و سرمایه آن را به سرمایه‏‌گذاران برمی‏‌گرداند. او گفت: من اعتقاد دارم شکست خوردن سریع بهتر از ادامه دادن و مرتکب اشتباهات جدید و متفاوت شدن است. 
 
 نمونه‌ای ناموفق 
Secret نمونه‏‌ای از وضعیتی است که هم‌اکنون در سیلیکون ولی وجود دارد. در جایی که ارزش‌گذاری برخی از استارت‏آپ‌ها به میلیاردها دلار می‏رسد و در عین حال همه چیز می‏‌تواند بسیار شکننده باشد. Fab.com  یک سایت در زمینه تجارت الکترونیکی زمانی یک میلیارد دلار ارزش داشت و چند ماه قبل درست پیش  از آنکه به کار خود خاتمه دهد ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه‏‌گذاری جدید جذب کرده بود. اما بعدا کل شرکت به قیمت ۱۵ میلیون دلار فروخته شد. چنین وضعیتی برای خیلی از استارت‏آپ‏‌های دیگر هم احتمالا رخ می‌‏دهد. Meerkat یک سرویس ویدئوی زنده که اوایل سال میلادی جاری توجه بسیاری را به سمت خود جلب کرده بود حالا با ورود Periscope توییتر که آن هم یک سرویس پخش زنده ویدئو است و بسیار هم موفق پیش می‏‌رود، اوضاع مناسبی ندارد. 

اوضاع برای استارت‏آپ Secret هم همین‌گونه پیش رفت. ۱۶ ماه قبل Byttow و Bader این اپلیکیشن انتشار مخفیانه رازها را راه‏‌اندازی کردند. در آن زمان سرویس‏‌های دیگر مشابهی رقیب آنها بودند مانند Whisper و Yik Yak . Byttow پیش از این در گوگل و در زمینه سرویس‏‌های شبکه‌‏های اجتماعی کار می‏‌کرد. او همچنین سابقه کار در شرکت Square را که یک سرویس پرداخت موبایلی است دارد. تنها طی چند هفته پس از آغاز کار Secret این سرویس با توجه بسیار زیادی روبه‌رو شد و شایعات زیادی هم پیرامون آن شکل گرفت. مارک اندرسون در چندین توییت در مورد سرمایه‏‌گذاری و شایعات پیرامون آن صحبت کرد و در همان زمان سرمایه‏‌گذاران زیادی برای سرمایه‏‌گذاری در این استارت‏آپ هجوم آوردند. در ماه مارس ۲۰۱۴ شرکت با افزایش سرمایه‌‏گذاری از سوی شرکت‏‌های سرمایه‌‏گذاری چون Kleiner ، Perkins و Caufield & Byers و حتی سلبریتی‌‏هایی چون Ashton Kutcher حدود 6/ 8 میلیون دلار روبه رو شد. 

مهم‌ترین دلیل توجه و رشد اپلیکیشن Secret این بود که شرکت روی ناشناس باقی ماندن کاربران خود تاکید می‏‌کرد: چیزی که گفته می‏شد موج بعدی در شبکه‌‏های اجتماعی چون فیس‏بوک و توییتر است. 

الکسیس اوحانیان بنیان‌گذار Reddit که در Secret سرمایه‏‌گذاری کرده بود زمانی درباره آن گفت: اپلیکیشن‌‏هایی مانند Secret به رسانه‏‌هایی برای افراد تبدیل می‌‏شوند که صادقانه در مورد خود صحبت کنند. اوحانیان اما حالا و در پاسخ به درخواست نیویورک تایمز برای دادن نظر در مورد وضعیت فعلی Secret حاضر به اعلام نظر نشد. 

Brian Blau یک تحلیلگر در گارتنر می‏‌گوید: Secret توانست توجه و پول زیادی را جذب کند اما شما  چگونه می‏‌خواهید یک شبکه اجتماعی را بزرگ کنید  که همه در آن ناشناس هستند و یکدیگر را نمی‏‌شناسند؟ 

بنیان‌گذاران Secret تلاش می‏‌کردند راهی برای این منظور بیابند و نشان دهند اوضاع روبه راه است. در ماه مارس گذشته آقای Byttow گفته بود که ۷۵ درصد از کاربران Secret که بیش از پنج دوست در این شبکه دارند هر روز از آن استفاده می‏‌کنند.

در همان زمان بنیان‌گذاران Secret همچنین ملاقاتی با Chris Cox معاون محصولی فیس‏بوک داشتند و در زمینه موضوعاتی چون ناشناس بودن و هویت کاربران با هم صحبت کرده‌‏اند. البته فیس‏بوک در این زمینه نظری نداده است.
 
 Secret نمونه‌‏ای از وضعیتی است که هم‌اکنون در سیلیکون ولی وجود دارد. در جایی که ارزش‌گذاری برخی از استارت‏آپ‌ها به میلیاردها دلار می‏‌رسد و در عین حال همه چیز می‏‌تواند بسیار شکننده باشد. اوضاع حداقل در 6 ماه گذشته برای این شرکت اصلا مناسب نبوده است. طی این 6 ماه تقریبا همه مهندسان ارشد این شرکت آن را ترک کردند و به شرکت‌هایی مثل Uber ، Airbnb یا توییتر پیوستند
 
 جذب ۲۵ میلیون دلار پیش از سقوط 
با این حال موفقیت‏های سرمایه‌‏گذاری همچنان برای Secret ادامه داشت. آنها توانستند ۲۵ میلیون دلار هم از طریق Index Ventures و Redpoint Ventures در ماه جولای جذب کنند و ارزش شرکت را به ۱۰۰ میلیون دلار برسانند. در همین حال نسخه جدید Secret منتشر شد که در آن کاربران می‌‏توانستند در این سرویس ثبت نام کنند و سپس از طریق لیست دوستانشان در فیس‏بوک دوستانی را (به طور ناشناس)  پیدا کنند و در آن رازهای خود را با دوستان در میان بگذارند بدون آنکه شناخته شوند. اما اوضاع حداقل در 6 ماه گذشته برای این شرکت اصلا مناسب نبوده است. طی این 6 ماه تقریبا همه مهندسان ارشد این شرکت آن را ترک کردند و به شرکت‌هایی مثل Uber ، Airbnb یا توییتر پیوستند. در ماه دسامبر Secret نسخه جدیدی از اپلیکیشن خود را منتشر کرد که بسیار شبیه رقیب خود
Yik Yak بود. هدف جلب کاربران بیشتر بود اما موفقیتی به دست نیامد و متعاقب آن Bader یکی از بنیان‌گذاران آن را ترک کرد. این آغازی بر یک سقوط بود که هفته گذشته سرانجام به اطلاع  عموم رسید. 

حالا و در پایان‌بندی این استارت‏آپ Byttow در یک پست وبلاگی نوشت: این سخت‏‌ترین تصمیم من در زندگی‏‌ام بود و یکی از غم‌‏انگیزترین آنها. متاسفانه Secret نتوانست به ماموریت‏‌هایی که از ابتدا برای آن ترسیم کرده بودیم برسد و از این جهت من فکر می‌کنم این تصمیم درستی برای من، ‏سرمایه‏گذاران و تیم ما خواهد بود.

اما ظاهرا آقای Byttow  فراری قرمز جنجالی‏اش را هم فروخته است. این را یک منبع مطلع به نیویورک تایمز گفته و نشان می‏‌دهد کوچک‏ترین تردید بنیان‌گذاران یک شرکت در موفقیت، پایانی تلخ را به همراه خواهد داشت. 
 
منبع: آی‌تی‌ایران