کدخبر: ۱۲۰۵۴۰ لینک کوتاه

فاطمه ملکی

هشدار برای رگولاتوری

.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی این روزها ساماندهی و صدور پروانه شرکت‌های اینترنتی (FCP) را در دستور کار خود قرار داده است. پروانه‌هایی که طی 10 سال گذشته با عنوان PAP بیشترین چالش را برای توسعه بازار اینترنت کشور در مواجهه با شرکت مخابرات ایران و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی داشتند.

اکنون رگولاتوری در دور تازه اقدامات خود با انتشار فراخوانی برای صدور پروانه‌های FCP قصد دارد به هر تعداد از شرکت‌های حائز صلاحیت، پروانه فعالیت بدهد و بر تعداد بازیگران این بازار بیافزاید.

این درحالی است که شرکت مخابرات ایران به عنوان تنها شرکت انحصاری دارنده امکانات زیرساختی تلفن ثابت و سیم مسی برای ارایه اینترنت پرسرعتADSL، تعدد شرکت‌های متقاضی این امکانات را یکی از دلایل واگذاری قطره چکانی امکانات عنوان می‌کند و به نظر می‌رسد واگذاری امکانات با افزایش تعداد بازیگران ADSL در کشور با چالش‌های جدید و جدی‌تری مواجه شود.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شکل‌گیری بازار رقابتی برای ارایه اینترنت پرسرعت را اقدامی برای استانداردسازی و حرفه‌ای‌سازی فعالیت در این بازار می‌داند اما این درحالی است که به نظر می‌رسد با تعدد اپراتورها و شکل‌گیری بازیگران کوچک و محدود امکان کناره‌گیری آنها از بازار قوت بگیرد.

این تهدید بالقوه برای متقاضیان پروانه FCP درحالی است که یکی از وظایف سازمان رگولاتوری در کنار فراهم کردن زمینه‌های سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های جدید، تامین امنیت شرایط سرمایه‌گذار است تا با طیب خاطر نسبت به مطالعه بازار و سرمایه‌گذاری برای توسعه آن اقدام کند.