کدخبر: ۱۰۰۴۷۲ لینک کوتاه

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی

حساب ذخیره ارزی ۱۰ میلیارد دلار معوقه دارد

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه میزان معوقات حساب ذخیره به ۱۰ میلیارد دلار می رسد، گفت: نحوه بازپرداخت و نرخ سود این معوقات هنوز مشخص نشده و به همین دلیل ساماندهی آن همچنان بلاتکلیف است.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از فارس، سیدکمال سیدعلی، با بیان اینکه یکی از دلایل افزایش مطالبات معوق بانک‌ها متولی دانستن بانک به عنوان نهاد تامین مالی همه بخش‌های اقتصادی است، اظهار داشت: در ابتدا باید بررسی کرد که از مجموع مطالبات معوق چه مقدار متعلق به بخش خصوصی واقعی، چه میزان برای بخش غیردولتی و چقدر برای بخش دولتی و دولت است.
او تصریح کرد: بدهی حساب ذخیره ارزی به عدد 14 میلیارد دلار رسیده بود که هم‌اکنون به 10 میلیارد دلار کاهش یافته است.
معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه به دلیل عدم تعیین نرخ سود و قیمت ارز حساب ذخیره ارزی میزان مطالبات معوق این حساب بلاتکلیف است، گفت: هنوز مشخص نیست که باید این معوقات را با نرخ مبادله‌ای، نرخ سابق 1226 تومان و یا آزاد محاسبه شود.
به گفته او اگر این بدهی را به قیمت آزاد محاسبه کنیم، 30 هزار میلیارد تومان، به نرخ مبادله‌ای 25 هزار میلیارد تومان و با نرخ 1226 تومان حدود 13 هزار میلیارد تومان می‌شود.
سیدعلی ادامه داد: معتقدم مهم‌ترین عامل افزایش معوق‌شدن منابع بانک‌ها، فاصله زیاد نرخ تورم و نرخ سود تسهیلات است زیرا این پدیده موجب تشویق دارندگان تسهیلات بانکی به عدم تسویه با بانک‌ها با هدف کسب سود می‌شود.
او تاکید کرد: البته همه بدهکاران بانکی را نباید با برخورد قضایی روبه‌رو کرد زیرا بخشی از آنها واقعاً با مشکلات اقتصادی مواجه شده‌اند و موجب معوق شدن مطالبات بانک شده است، اگر تعامل مناسبی با بسیاری از بدهکاران بانکی برقرار شود، آنها در موقعیت مناسبی بدهی خود را تسویه خواهند کرد.
معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید متولی پیگیری وصول مطالبات بانک‌ها باشد، گفت: حتی اگر نهاد قضایی هم به این مساله وارد شود، با توجه به تجربه کار بانکی، نهاد اصلی در این زمینه باید بانک مرکزی باشد.
او در خصوص راه‌اندازی دادگاه‌های تخصصی وصول مطالبات معوق بانک‌ها، افزود: در صورتی که با روش‌های بانکی و تعامل امکان وصول مطالبات نبود، می‌توان از روش‌های قهرآمیز مانند ارجاع پرونده به دادگاه استفاده کرد.
به گفته این کارشناس بانکی یکی از دلایل عدم ارائه پرونده‌ها به دادگاه، اطاله دادرسی است و بانک‌ها معتقدند پیگیری مطالبات از این طریق راهگشا نیست.
او تصریح کرد: دادگاه‌های تخصصی وصول مطالبات معوق بانک‌ها می‌تواند در فرایند کوتاه‌تری مطالبات بانک‌ها را به نتیجه برسانند.