کدخبر: ۱۰۱۶۱۷ لینک کوتاه

آیا ژنرال های دولت پشت پرده افت بورس هستند؟

ادامه ریزش بازار سهام و اوج گیری نگرانی سهامداران

سومین روز معاملات این هفته نیز با تشدید ریزش های شاخص بورس پایان یافت. روز دوشنبه شاخص ۶۲۸ واحد فرو ریخت و در آستانه سقوط از قله ۷۰ هزار واحدی به ۶۰ هزار واحدی قرار گرفت.

به گزارش اقتصاد نیوز، شاخص بورس در حالی امروز ریزش های خود را در کانال 70 هزار و 341 واحد به پایان رساند ودر آستانه سقوط به کانال 69 هزار واحدی قرار گرفت و سومین روز منفی خود را پشت سر گذاشت که پیش از این مسوولان وزارت اقتصاد و سازمان بورس از تلاش های دولت برای حمایت از بازار خبر داده بودند.

اما این روزها تنها نگرانی سهامداران افزایش یافته است بطوریکه به گفته اغلب این سهامداران بین 40 تا 50 درصد از سرمایه خود را از 6 ماهه گذشت در بورس از دست داده اند.

اگرچه تاکنون این مسوولان رکود در بخش های تولیدی و کمبود نقدینگی شرکت ها را عامل اصلی سقوط بورس عنوان کرده اند اما به زعم کارشناسان بازار سهام عزم جدی در این بین برای حمایت از بازار وجود ندارد.

از سوی دیگر حقوقی های بازار نیز تاکنون تمایل چندانی برای حمایت از بازار سهام نشان نداده اند. در این بین نیز بکارگیری ابزارهای جدید مالی نیز به داد بورس نرسیده است و از زمانیکه بحث بیمه سهام با عرضه اختیار فروش تبعی سهام آغاز شده است تاثیری بر بازار سهام نداشته است و همچنان ریزش شاخص کل ادامه دارد.

حتی سیاست های اتخاذ شده توسط دولت همچون کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، جلوگیری از عرضه‌های خرد خصوصی‌سازی و افزایش قیمت سیمان و خودرو نیز در کنار راه اندازی صندوق توسعه به بازار سهام کمکی نکرده است تا بتواند مانع از ریزش شاخص شود.

این اوضاع احوال در حالیست که جو فروش هیجانی بر بازارسهام حاکم شده است و سهامداران یکی از پس دیگری از بورس خارج می شوند. در این بین یک کارشناس بورس در برنامه تلویزیونی دولت عامل سقوط در بازار سرمایه است.
محمدرضا صادقی مقدم دیشب در ارتباط تلفنی با برنامه پایش در یک اظهار نظر بی سابقه با اعلام اینکه ژنرال‌های دولتی پشت پرده افت شاخص بورس را رقم می‌زنند، گفته است که تاکنون حرف و عمل مثبتی از دولت در خصوص بازار سرمایه ندیده‌ایم.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران تاکید دارد که نکته مهم اینجاست که ساختار اقتصادی و بنگاه داری کشور در این سه دهه حداقل از لحاظ شکلی تغییر پیدا کرده است. ما تا کنون حرف مثبتی از بدنه دولت در خصوص بازار سرمایه نشنیده‌ایم چه برسد به اینکه عملی دیده باشیم.

به گفته او در شهریور ماه سال گذشته ما با دولت جدیدی رو به رو بودیم که با روی کار آمدنش یک فضای خوش بینی را میان اهالی بازار سرمایه شکل داده بود. این فضا باعث شد تا ژنرال‌های اقتصادی و صنعتی دولت که همگی از وزرای دولت‌های گذشته بودند از بازار سرمایه حمایت کامل کنند.

اما صادقی مقدم تاکید دارد که شروع فعالیت این مدیران همزمان با ارائه لایحه بودجه 93 به مجلس بود و از سوی دیگر صحبت‌های بعضی از دولت‌مردان این احساس را ایجاد کرد که نگاهشان به برخی مساله از جمله سیاست‌های اجرایی اصل 44 متفاوت بوده و در برخی موارد نیز با عین قانون نیز یکسان نیست.

با این حال طی معاملات امروز دوشنبه شاخص‌های منتخب بازار همانند روزهای گذشته در وضعیت قرمز قرار گرفت؛‌ شاخص صنعت 497 واحد، 50 شرکت فعال‌تر 26 واحد، آزادشناور 859 واحد، 30 شرک بزرگ 30 واحد، بازار اول 456 واحد و شاخص بازار دوم 1284 واحد افت داشتند.

امروز نیز بیشتر نمادهای بورسی روند کاهشی خود طی روزهای گذشته را ادامه دادند و شبندر، تاپیکو و وغدیر بیشترین تاثیر منفی را بر روند حرکتی شاخص بورس داشتند و نمادهای بانک ملت، لیزینگ صنعت تأثیر اندک افزایشی داشتند.

در مجموع در بازار امروز حجم و ارزش معاملات به شدت کاهش یافت یعنی در معاملات امروز تنها 333 میلیون سهم به ارزش 80 میلیارد تومان معامله شد و ارزش بازار سرمایه نیز تا سطح 333 هزار میلیارد تومان نزول کرد.