کدخبر: ۱۰۱۷۴۰ لینک کوتاه

رییس اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس خبرداد:

محقق شدن سود در مجامع بورسی بر مبنای پیش بینی ها

رییس اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس گفت: امسال مجامع شرکت های بورسی در مقایسه با سال قبل تفاوت چندانی ندارد و شرکت های براساس پیش بینی هایشان سود محقق شده را توزیع کردند.

محمدرضا معتمد در گفت وگو با اقتصاد نیوز درباره روند برگزاری مجامع شرکت های بورسی که از ابتدای تیرماه درحال برگزاری است، اظهار کرد: سال گذشته شرکت های بورسی مجامع خود را زودتر برگزار کردند اما امسال بنا به دلایلی مجامع دیر برگزار شده است.

به گفته او هنوز شرکت های بزرگ که تاثیر گذار بر شاخص بورس هستند مجامع خود را برگزار نکرده اند که بتوان قیاس کرد که مجامع امسال با سال گذشته چه تفاوت هایی داشته است و یا بگوییم امسال تقسیم سود به نسبت سال گذشته چقدر فرق داشته است.

معتمد با اشاره به اینکه درحال حاضر بیشتر شرکت های کوچک مجامع خود را برگزار کرده اند، تصریح کرد: در بین مجامعی که برگزار شده است تقریبا این شرکت ها برمبنای عملکرد که درسال 92 داشته اند آنچه پیش بینی کرده بودند با همان مقدار و یا کمی بیشتر سود محقق کرده اند.

رییس اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس درباره اینکه به نظر رسیده شرکت ها در فصل مجامع سال قبل تحت تاثیر رشد هیجانی شاخص سودهایی بالایی را به شکل متهورانه تقسیم کردند، گفت: سال قبل مجامع روند عادی داشته اند بازار هم مثبت و رو به رشد بود طبیعی است باعث شد تا شرکت ها سود خوبی توزیع کنند.

او افزود: در برخی موارد نیز شرکت های بورسی در سال گذشته در عملکردشان رشد خوبی داشته اند طبیعی است که در توزیع سود بهتر عمل کنند اما نمی توان گفت این تقسیم سود هیجانی بوده است.

معتمد با تاکید براینکه سال گذشته در فصل مجامع شرکت های بورسی براساس پیش بینی هایشان نیز معقولانه سود تقسیم کرده اند، در پیش بینی روند برگزاری مجامع امسال گفت: مجامع شرکت های بورسی امسال نیز روند عادی مانند سالهای قبل طی خواهد کرد. البته ممکن است کمی در توزیع سود نوسان وجود داشته باشد اما تفاوت چشم گیری با سال گذشته نخواهد داشت.

به گفته این مقام مسوول در سازمان بورس نمی توان اینگونه قضاوت کرد که شرکتی سال گذشته با توجه به روند صعودی بازار متهورانه سود تقسیم کرده است و امسال محافظانه کارانه عمل کرده است. درحال حاضر توزیع سود متناسب به آنچه هیات مدیره های شرکت ها اعلام کرده اند انجام شده است و در مواردی هم بیشتر آن مقداری بوده که قبل از آن پیش بینی کرده بودند.

معتمد تصریح کرد: هنوز مجامع شرکت های بزرگ که تاثیر گذار بر شاخص هستند برگزار نشده است. باید صبر کرد تا مجامع این شرکت ها که بر کلیت بازار تاثیر دارند برگزار شود و برمبنای آن مقایسه میان مجامع سال گذشته با مجامع امسال داشت.